Merhaba, Buharcı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Ergi

Hakkında

Kullanıcı Adı
Ergi
Katıldı
Ziyaretler
223
Son Etkinlik
Roller
Member
Puanlar
32
 • Kargo fiyatları neden arttı

  2013 ten bu yana ülkede ekonomik resesyon vardı. 2017 yılı mart ayı itibariyle patlak veren adı konulmamış bir kriz var ülkede. Herkes batıyor fakat OHAL durumundan dolayı kimse iflas açıklayamadı henüz. OHAL kaldırılınca (ki seçime kadar kaldırılmayacak) o zaman peş peşe iflas açıklayıp alacaklısını kitleyecek bir sürü firma ve şirket.
  2017 mart ayında kredi garanti fonu kapsamında özel sektör borçları kamuya aktarıldı. Bu ne demek? Yarın bir gün reel borcu 300 milyar doların üzerindeki özel sektörün borcu devlet eliyle halkın sırtına vurulacak demek.
  Bitmedi dahası da var, Reza Zarrab davası sonuçlanacak ve ülkedeki bankalara on milyarlarca liralık ceza kesilecek. O borcu ödeyecek durumda mıyız? Hayır. Bir şekilde ödemeye çalışırsak kimin sırtına bu yük binecek? Gariban halkın. Ödemezsek ne olur? Siyasi ve ekonomik yaptırımlar ve hatta ambargo. İki ucu b*klu değnek yani.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Biten bir şeyler varsa o da tarım ve hayvancılık. Eskiden kriz geçirsek de kendine yeten bir ülkeydik. Şimdi her şeyimizi ithal eder olduk. Sapla samanı ithal eder olduk, yetmedi canlı hayvan ithal eder olduk, o da yetmedi artık et ithal ediyoruz.
  Bana bir tek ülke gösterin ki kendi elindeki zeytin ağaçlarını katledip Tunus'tan zeytin yağı ithal ediyor olsun.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Zaten kırılgan yapıdaki ekonomimize kısa ve orta vadede hiçbir getirisi olmayacak betonarmelere, mega projelere, hazinede kalan can suyu niteliğindeki birkaç damla da hunharca akıtıldı. Bana bir tek ülke gösterin ki yap-işlet-devret projesinin hem finansörü hem garantörü devlet olsun.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Ülkenin tüm öz kaynakları çoktan satıldı. Parası yine hazine tahvillerine oranla devede kulak kaldı. Elde bir tek bor kaldı. Aaa o da ne, birileri çoktan borun varlık fonuna alınması için süreç başlatmış, başka birileri de Etibank'ı satma derdinde.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Ülkenin can damarı olan sistemlere bir bakalım:
  1) Eğitim: Keşmekeş. Her gelen yeni bir sistem getiriyor, hepsi birbirinden işe yaramaz ve bilimsellikten uzak.
  2) Adalet: Avukat arkadaşımın dediğine bakılırsa 15 temmuz sonrasında savcılar tarafsızlığını yitirmiş, hükümet emriyle iş görür hale gelmiş.
  3) Ordu: Sürekli daraltılan bütçe ve asker kaçaklarının veya çürük alanların müthiş boyutlara ulaşması ile gittikçe güçsüzleşti.
  4) Bilim ve Teknoloji: Bilimsellikten ne kadar uzaksak teknoloji de o kadar uzak. Ülkenin yazılım mühendisleri ve aklı başında insanları patır patır ülkeden ayrılıyor. "Ya sev, ya terket" demekle işler çözülmüyor. Bunun en ağır darbesini ilerleyen yıllarda ordu ar-ge kısmında göreceksiniz.
  Hal böyleyken 2017 eylül ayı itibariyle tırmanmaya başlayan dolar ile milletten ayılanlar olmaya başladı. Tabi ard arda gelen zamlar, yeni vergiler, mevcut vergilerin artması ve cezalar ile ayılan kişi sayısı da artmaya başladı. 2018 için gelecek olan kriz öylesine saklanmaz hale geldi ki artık ekonomi bakanından tut başbakana kadar "2018 yılı zor geçecek" diye dile getirmeye başladı.
  Evet 2018 zor geçecek, kemerleri bağlayın.

  Ben bütün bunları Muz Cumhuriyeti için yazdım. Bizim kargo ücretleri niye arttı ben de anlamadım yahu.

  Mikayil
 • Pico mu Smok 220w mi

  mtl 10-20 watt arası kullanılır.

  smok 220 watta kadar çıkıyor. yani hiç bir zaman kullanmayacağınız bir watt yükseliği.

  pico ise 75 watt sanırım. tüm ihtiyacınızı karşılıyor.

  smok kendi atomizeri ciğer çekimi için yani mtl değil dl için.

  mtl=sigara içim (az buhar önce ağıza sonra ciğere çekilir sigara gibi sıkı içim ve az buhar verir)
  dl=ciğer çekim (nargile gibi içilir, bol buhar verir direk ciğere çekilir.)

  piconun kendi atomizeride mtl değildir. mtl içeceksiniz pico mod'un üzerine bir mtl atomizer takmanız lazım.

  smok iki pilli bir cihaz. maddi hesabı yaparken pil fiyatlarını da hesaplayın, isteğe göre harici şarj cihazınada ihtiyacınız olabilir.

  fazla düşünmeyin seçin birini derim. önemli olan bir an önce başlamak.

  beklerken sigaraya verdiğiniz 10 günlük para o bahsettiğiniz 100 lira edecek nasılsa.

  BrockOhurnBrockOhurn
 • Yeni başlangıç olarak hangi cihaz

  ijusts alın.

  i justs 6 ay sorunsuz kullandım. daha sonra daha prof cihazlara geçtim ama hala ijust'ı arıyor gibiyim. tekrardan i just alıp devam edebilirim.

  şarjı iyi gider.
  kullanımı çok kolay. koy likiti iç.

  her açıdan pratik bir cihaz.

  fthncr