Likit yapmanın incelikleri

Kasım 2017 düzenlendi kategorisi Makaleler

arka arkaya konu ile ilgili çok soru ve post geldi, likit yaparken aromayı yüzde kaç kullanmanız gerektiği çok önemli bir konu, ve bu konunun şakası yok, "amaaan bir şey olmaz ne olacak ki" noktası, sadece az kulandığınızda geçerlidir ama fazla kullanım kesinlikle zararlıdır, her aroma için kullanım oranları firma tarafından belirlenmiştir, bu oranlarda yazan maksimum oran, cidden maksimumdur, oran olarak size %10 maksimum denmiş ise %10 geçilmemelidir, yanlış bir algı var onu düzeltme ihtiyacı duyuyorum "yurtdışından gelen bazı likitlerde (örneğin one hit wonder) %30 aroma kullanılıyor biz neden kullanmayalım" eğer onlar gibi basınçlı kazanda demleme teknolojiniz var ise kullanın, ama ben kimsenin evinde o teknolojinin olduğunu düşünmüyorum, aromalar için verilen bu yüzde değerleri o aromanın base içerisinde çiğ kalmadan demlenebilme kabiliyeti ile ilgilidir, konu daha basit hale gelsin diye örnekleme yapayım 100 gram nohut 1 litre suda tam kıvamında yumuşarken aynı 1 litre suya 200 gram nohut koyarsanız aynı şekilde yumuşamaz, aroma için de durum bunun benzeridir, size "%10 kullanın bu oran ile demlenme oluşur ve çiğ kalmaz" denilen noktada siz %20 kullanırsanız o fazladan koyduğunuz %10 çiğ kalır, peki çiğ kalırsa ne olur? böbreğiniz o aromayı süzmek için uğraşmaya, çok daha fazla çalışmaya başlar, bir türlü çözemez ve böbrek yetmezliği denen şey varya ona benzer bir durum oluşur, bu sizi öldürmez, çünkü nihai hesapta hem acı çekip, hem içmeye devam etmez bırakırsınız, ama o arada çektiğiniz acı yanınıza kar kalır, çiğ aroma içilmez.

Bir başka konu ise" likitin aroması bana yetersiz geldi ben buna aroma ekleyeyim" noktası, EKLEMEYİN, çünkü demlenmiş likite eklediğiniz o aroma çiğ kalacaktır ve siz yine çiğ aroma buharlayarak böbreklerinize yük bindireceksiniz, likite aroma sonradan asla eklenmez, 2 farklı likit karıştrılabilir, bir likite sonradan base eklenebilir, bir likite nikotin eklenebilir ama bir likite aroma eklenemez, atalarımızın güzel bir lafı var "pişmiş aşa su katılmaz" siz zorda kalmadıkça elinizdeki likiti seyreltmeyin yoğunlaştırmayın.

Çok aroma demek iyi likit demek değildir, "ben aromayı hissedemiyorum, daha çok aroma istiyorum" doğru bir yol değil, içilebilir buluyorsanız hiç likit içmeyin sbase için, bunu yapmak zor, çünkü tatsız, tutsuz gelebilir, o zaman bırakın likitte ne kadar aroma varsa onla yetinin, bir likit markası aldınız diyelim, aroması az mı geldi? bir daha o likitten almazsınız olur biter, aroması yoğun likit iyi likit değildir, iyi likit doğru oranlarda demlenmiş likit demektir, postlarda sezinlediğim bir tehlike üzerine yazma ihtiyacı duydum umarım faydası olur.

Likit demlerken bunu YAPMAYIN !
müşterilerimden gelen bir resim, resimde hatalı kısım arada kalan boşluk o boşluk size boş görünüyor ama orası boş değil orada likitin 1 numaralı düşmanı OKSİJEN var oksijen likitteki nikotini oksitlendirir ve likitiniz acılaşır bunu YAPMAYIN boşluk kalmamalı oksijenle temas ettirmeyin demlemeye bıraktığınız likitlerinizi.

Likit demlerken bunu YAPMAYIN !
şişeyi gayet güzel doldurmuş ve arada hava boşluğu kalmayacak şekilde ayarlamış gayet başarılı, peki sorun ne derseniz? SORUN PEÇETE, o peçetenin kapak altında işi ne ? o peçeteyi pg ve nikotin 2 gün sonra çöpe çevirecek ve o çöp likite düşecek bunu YAPMAYIN kapak altına peçete konmaz oraya strech film koyun ve kapatın.

Likit demlerken bunu YAPMA !

Likit ana bileşeni olan VG sıvılar içerisinde en çok mıknatıs etkisi yapan maddedir bir tabağa VG koyun yarım saat sonra döndüğünüzde tabak üzerinde biriken toza inanamayacaksınız, bu yüzden likit demlerken mümkün mertebe hızlı olmalısınız, sıcak demleme yaparken endişe etmenize gerek yok hani sıcak suya koyduğumuz esnada ağzı açık ya işte o esnada endişeye gerek yok sıcak sudan çıkan buharın kaldırma kuvveti tozu zaten likite yaklaştırmayacaktır ama ilk miksleme aşamasında dikkat etmelisiniz kapıyı pencereyi kapayın odadaki hava sirkülasyonunu minimuma getirin ve o şekilde çalışın aksi takdirde odada uçuşan tüm toz likitinize VG tarafından çekilir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .