Likitler nasıl saklanmalı

kategorisi Makaleler

Herkese merhaba,
Bugün bir çok insanın kafasında soru işareti oluşturan bir konuyu masaya yatıralım istiyorum.

Konumuz likitler nasıl saklanmalı ve korunmalıdır?

Likit içinde barındırdığı birleşenler açısından dış etmenlere çok hızlı tepkiler verebilir bunlardan en hızlı tepkimeye giren Nikotindir nikotinin baş düşmanı oksijendir yani aslında kaçışı olmayan bir etmendir bu oksijensiz bir ortam yaratabilmek mümkün olmadığına göre bundan en az etkilenmesi sağlanmalıdır bu aşamada yapılabilecek tek şey mümkün olduğunda likitin açık bırakılmamasıdır. Her likit açık kaldığında özellikle en üstteki katmanda bulunan nikotin oksitlenmeye başlar.

Nikotinin oksitlendiğini nasıl anlarız?

Nikotin zaman içerisinde oksitlendikçe renk değiştiren bir maddedir, nikotin saf hali itibari le şeffafe yakın bir renkte iken, oksitlenmeye başladığında renk sarıya ve turuncuya dönüşmeye başlar, likit içerisindeki nikotininin renk ile oksitlenip oksitlenmediğini içinde bulunan aromalar nedeni ile anlayabilmek mümkün değildir, nikotinin oksitlenip oksitlenmediğini renk ile anlayamıyorsak ne yapmalıyız? Bunun en basit yöntemi elmadır bir dilim elmaya bir damla likit damlatın, eğer elmanın rengi kırmızıya dönüşüyorsa o likit oksitlenmiştir.

Likitlerin baş düşmanı bilinenin aksine sıcak değil SOĞUKTUR, likitler sıcaktan etkilendiklerinin tam 2 katı soğuktan etkilenirler, likitin donup tekrar erime noktası içerisinde bulunan VG sebebi ile çok düşüktür, eğer kış aylarında likitinizi donmaya maruz bırakırsanız, her çözülmede tat değişecektir (donmadan kastım buz şeklini alması değildir)

Likitler sıcak ortamda akışkanlaşır ve bu da coilin likiti tutmasını engeller, bu durumda atomizerlerinizden likit sızmaya başlar, eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız likitinizi buzdolabınızın içinde saklayabilirsiniz, bunun için buzdolabının meyvelik diye adlandırdığımız kısmını kullanmalısınız.

Likitin en büyük düşmanı ışıktır ,ışıktan kastım ampül ışığı değil, güneş ışığıdır güneş ışığında bulunan UV ışınları likitteki PG'yi yakar, bu yanma sonucu acı bir tat oluşur, likitlerinizi kesinlikle güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Likit şişesi son derece önemlidir, özellikle UV ışınına maruz kalan plastik, likit içerisine kokusunu bırakır, bu durumda sanki erimiş plastik içiyormuş hissi oluşur, bu yüzden mümkün olduğunca cam kullanılmalıdır, likitlerinizi yanınızda taşırken yaz aylarında unicorn diye adlandırdığımız plastik şişeleri kullanmayınız. Eğer dışarıda likit taşımak zorunda kalırsanız bunu cam şişe veya metal ile işlenmiş kapalı korunaklı likit taşıyıcılarda yapınız.

Umarım burada kendimce anlatmaya çalıştığım konular bazılarının işine yarar ve likitlerinizi daha uzun sürede ilk halindeki kalitenizi kullanmanıza vesile olur.
Hepinize aileniz ve sevdiklerinizle uzun ve sağlıklı günler diliyorum.

hazanist
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .