Likit karıştırma yöntemleri

Temmuz 2017 düzenlendi kategorisi Makaleler

Likit nasıl karıştırılır?

Bu yazımda sizlere pek çok çeşitli likit karıştırma yönteminden bahsedeceğim.
Likit karıştırma aşamasından sonra demleme aşamasına geçeceksiniz, yazının en altında likit demlemenin püf noktaları isimli makaleye ulaşabilirsiniz.

1.Elde likit çalkalama (Manuel)
Tecrübelerime dayanarak her türlü karıştırma yöntemini denemiş biri olarak elde manuel olarak 10 dakika karıştırmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Elde sağlam bir şekilde çalkaladığınız likitler ile mikser - ultra sonic - yada manyetik karıştırıcıda tuttuğum likitler arasında aman aman bir fark göremedim. Elde bir güzel çalkalayıp likiti demlemeye bırakabilirsiniz, yeterlidir. İçiniz rahat etsin diye 10x2 şeklinde 2 set karıştırabilirsiniz. Elde çalkanan likitlerin sadece dem süresi diğer yöntemlere göre uzun olabilir yoksa bileşenlerin homojen olması için yeterlidir.

2. Manyetik Karıştırıcı
Manyetik karıştırıcılar kimya laboratuarlarında kullanılan bir alettir. Adından da anlaşıldığı üzerine manyetik kuvvet uygular.
Balık adı verilen mıknatısı karıştırılacak kabın içine koyarız ve bir yandan manyetik gücü ayarlayarak karışma hızını hızlandırabilir yada yavaşlatabiliriz.
Manyetik karıştırıcı nereden alınır?
Hazır laboratuarlarda kullanılan manyetik karıştırıcılardan satın alabileceğiniz gibi. (200 lira civarı) Kendi imkanlarınız ile daha ucuz maliyetle kendi manyetik karıştırıcınızı da yapabilirsiniz. Evde kendi manyetik karıştırıcınızı yapmayı düşünüyorsanız, buraya tıklayarak nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Manyetik karıştırıcı kullanmanın dezavantajı:
-Karışım hava ile çok fazla temas edebilir.
-Likit kaybı yaşanabilir.
Manyetik karıştırıcı kullanmanın avantajları:
-Likitin demlenme süresini kısaltır.

3. Ultrasonic karıştırıcı
Likitin köpüklü sütlü kıvamını 10 dakikada içerisinde şeffaflaştırıyor ve rengini biraz oturmasını sağlıyor. Likit demleme süresi 1 haftaya kadar kısaltabilir. Özellikle yeni yaptığınız likiti ultrasonicten geçirdiğiniz gibi deneme şansı bulabilirsiniz. Normal şartlarda içilemeyecek olan likitinizi kısa sürede içilir kıvama getirir.
Likit yapmak için Ultrasonic karıştırıcı kullanmak şart değildir fakat likitlerin demlenme süresinin kısaltılması isteniyorsa kullanılabilir.
Ultrasonic karıştırıcı moleküler düzeyde hızlı bir karışım sağlar.

4.Mikser kullanmak
Likitlerinizi karıştırmak için minik mikserlerden kullanabilirsiniz. 10-15 lira gibi fiyatlara satılan minik mikserler vardır. Fakat bu mikserlerin etkisi o kadar güçlü değildir. Daha güçlü motorlara sahip mikserleri kullanmayı düşünebilirsiniz, eğer güçlü bir mikser kullanacaksanız karıştırma işlemini fazla uzun tutmayın ve mümkünse ağzı kapalı bir sitem kullanın. Ağzı açık karıştırma işlemlerinde hava ile temas olacaktır. Aroma yada nikotin kaybı yaşayabilirsiniz.

5.Çamaşır makinesinde likit karıştırmak
Likitler iyice sarılıp çamaşır makinesine atılır.(sağa sola çarpıp kırılma,dökülme,patlama olmaması için)
En güzel özelliği çok fazla likitiniz varsa hepsini birden karıştırmasıdır. Az miktardaki likitler içinse zahmetli ve uğraştırıcı bir yöntemdir.

6.Vantilatör ile likit karıştırmak
Bir vantilatöre bant ile likit şişesini yapıştırarak karıştırabilirsiniz.

7.Araba yada bisiklet tekerleğine bağlayın
Araba yada bisikletinizin tekerleğine bağlayarak likitlerinizi karıştırabilirsiniz. Ayrıca arabanızın torpido bölümüne likitlerinizi koyarsanız titreşimler az çok ultrasonik karıştırıcı etkisi yapar. Fakat bunu yaz aylarında denemeyin arabanın torpidosu likit için fazla sıcak olabilir.

8.Matkapla likit karıştırmak
Elinizin altında herhangi başka bir karıştırıcı imkanınız yoksa son çare bu yöntemi deneyebilirsiniz. Karıştırmaya uygun bir başlık ayarlayıp likitlerinizi matkapla karıştırabilirsiniz.

9.Ev yapımı düzenekler kurun
Youtube yada google üzerinden ''Homemade Mixer Machine'' yazıp aratarak ev yapımı basit düzenekleri inceleyebilirsiniz.
Bazı ev yapımı karıştırıcı düzenekleri ;

kafkefwaterdust

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .