Likit bileşenleri ve etkileri

kategorisi Makaleler

Likit birleşenlerinin likit üzerindeki etkisi nedir?

Herkese merhaba,
Bugün sizlerle likitlerde kullanılan 2 birleşenin likit içerisindeki görevlerini ve hangi birleşenin hangi etkiyi yarattığına dair bazı bilgiler paylaşmak istiyorum bu 2 birleşenden birinin ismi PROPYLENE GLYCOL buna kısaca PG diyeceğiz, bir diğeri ise Vegetable Glycerin buna kısaca VG diyeceğiz.

Aşağıya bir resim ekliyorum o resimde iki birleşen arasındaki ilişki ve hangi birleşenin ne görev yüklendiğine dair basit bilgiler yer alıyor şimdi o resmi biraz anlaşılır hale getirmek ufak tefek bazı vurgular yapmak istiyorum bunu kısa başlıklar halinde yazmanın daha anlaşılır olacağını düşündüğüm için maddeliyorum.

A- iki madde arasında kullanım alanları açısından PG daha çok sektör ve üründe kullanılıyor.

B- VG bitkisel bir ürün (Türkçe'de bitkisel gliserin) olarak geçiyor en çok üretildiği bitki palmiye ağacının meyvesi sıkılarak elde edilen bir yağ bu aslında bir hurma çeşidi dolayısı ile şekerlidir. PG ise tadıldığında sadece acı hissi verir.

C- Akışkanlık açısından PG çok akışkan bir madde sudan biraz daha yoğun bir madde VG ise çok yoğun bir madde ve akışkanlığı çok az.

D -insanlarda görülen alerjik reaksiyon bakımından PG daha alerjik bir madde fakat VG alerjisi olan insan sayısı da hiç az değildir, sadece karşılaştırma yapıldığında PG daha çok alerjiye sebep olur bu alerji belirtilerini bir önceki yazımda vurgulamıştım.

E -Bizlerin elektronik sigara boğaz vurumu dediğimiz olayı aslen veren PG denen kimyasaldır PG çok kullanıldığında boğazda yanma hissi oluşturur bu da sigara içerken boğazımızı dumanın gıcıklamasını andırır ama aslında VG'de de bu boğaz vurumu denen hadise vardır özellikle kalitesiz VG için boğaz vurumu hadisesi çok yüksektir ve verdiği vurum zevkten çok acı şeklindedir.

F -Elektronik sigara içerken ortaya çıkan buharın asıl sebebi VG'dir esasen iki madde de ısıya duyarlıdır ve ikisinde de ısı ile karşılaşma sonucu doğal olarak buhar oluşur fakat düz mantık elektronik sigaranın buharının %80'nin VG buharıdır

G- Buharın sıcak hissedilmesinin nedeni ise yoğunluğun tam tersi PG kaynaklıdır PG birleşenleri bakımından ısınma sonucu çıkan buhar ısısı VG'ye göre daha yüksektir dolayısı ile düşük PG'li likit demek düşük ısıda buhar demektir.

H- Pamuklama ve coil üzerinde etki ise inanılmaz derecede farklıdır şöyle ki, VG o kadar yoğun bir maddedir ki tek başına coilin pamuğunun VG'yi emebilmesi çok çok uzun zaman alır tam tersi durum ise PG'de görülür suya yakın yoğunluğu olan bu madde pamuk tarafından çok çabuk emilebilir, VG kış aylarında buharcının en büyük sorunudur çünkü akışkanlık daha da azalır PG ise bu akışkanlığı arttırıcı etkisi ile kışa aylarında coilde emilimin devamını sağlar.

Bu bilgiler belki bazılarınız için gereksiz olabilir, bilseniz de bilmeseniz de farketmiyor olabilir ama her defasında vurguluyorum, bu platformun sadece alış veriş yapılan bir yer olmasını hiç bir zaman istemedim, hangi bilginin, kimin ne zaman işine yarayacağını bilmiyorum, ama şundan eminim ki burada yazılan şeylerden bazı bilgiler, sizlerin buhar yolculuğunuza olumlu etki edecektir.
Hepinize aileniz ve sevdiklerinizle sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

İlker Balkar 18.06.2017

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .