El alışkanlığı olarak sigara

Haziran 2017 düzenlendi kategorisi Makaleler

Herkese iyi akşamlar,
Bu akşam sizlere sigara bağımlılıklarından biri olan dudak ve parmak alışkanlığından bahsetmek istiyorum.

Hepimizin bu platformda ilk bulunma amacı sigarayı bırakabilmek ve bunu en az yan etki ve sorunsuz şekilde yapabilmek, bir çoğumuz için son durak olan buharlama eylemine geçiş esnasında yaşanması muhtemel bir kaç yan etki var bunlardan en belirgin olanı "el boşluğu" denilen olay sigara içenler içerisinde yapılan araştırmalarda nikotin bağımlılığından çok meşguliyet bağımlılığının olduğu kişisin ellerinin boş kalmasına tahammül edemediği için aslında sigaraya yöneldiği, muhabbetin en güzel yerinde veya muhabbetin en can sıkıcı yerinde sigara yakmanın aslında nikotin isteğiyle bir bağının olmadığı kanıtlanmıştır.

Bilmiyorum aranızda bazılarında da sigara içmediği zamanlarda "kafam hiç çalışmıyor" hissiyatı oluyor mu? Ben bu konuya öncelikle değinmek istiyorum insanoğlunun beyninin bağlantıda bulunmadığı hiç bir nokta yok bu noktalar arasında sürekli iletişim denen bir durum var yani aslında beyin her şey beynin bağlantıda bulunduğu özel noktalarımız var bunlara uyarıcı noktalar deniyor bunlar ellerimizdeki baş parmaklarımız ve işaret parmağımız ayaklarımızdaki baş parmak ve ayak orta parmağımız, şimdi bu noktada size konu ile ilgili enterasan bir bilgi paylaşmak istiyorum 100 denek seçiliyor ve deneklere aynı sorulardan oluşan testler veriliyor test çözerken aynı zamanda tv ekranında bir film izlemeleri isteniyor 10 deneğe tesbih veriliyor 90 denek tesbihsiz, test bitiyor deneklerin önce test sonuclarına bakılıyor elinde tespih olan tüm denekler testlerde diğerlerinden ya başarılı yada aynı seviyede çıkıyor şimdi işin enteresan noktası tüm denekler arasında film içerisindeki sahnelerden seçilenler soruluyor ve bu sahnelerdeki diyalogları sadece elinde tesbih olanlar hatırlayabiliyor, tüm kabul görmüş dinlerde tesbih vardır yahudilik hristiyanlık müslümanlık budizm gibi dinler hep tesbih kullanırlar, bunun bilimsel açıklaması insanın baş parmağını meşgul etmesi sonucu oluşan yoğun zihinsel eylemdir, bizim okullarımızda, sınav esnasında parmakla kalem çevirmek hocalar tarafından fırça sebebi iken, Japonya'da okullarda öğrencilere sınav esnasında parmaklarında kalem çevirmeleri tavsiye edilir, bunun sebebi yine aynı şekilde parmak meşguliyetinin zihni uyarması ve zihnin hızlı çalışmasını sağlamaktır.

Şimdi çok basit bir test yapalım aklınızdan 4 adet 2 haneli sayı tutun bunu 3 defa tekrarlayın örneğin 65, 14, 42, 34 dördüncü defasında bu sıralamayı sondan başa yapmayı deneyin, ilk defasında bir çoğunuz yapamayacaktır, ikinci aşamada bu işlemi işaret parmağınızı masaya vurarak yapın, göreceksiniz ki çok seri şekilde bunu başaracaksınız.
İşte elde sigara tutmak ve sigarayla meşguliyet bağımlılığı tam olarak budur, sigara içmediğim için kafam durdu deme sebebi de budur, eğer sigarayı hızlı bir şekilde bırakmak istiyorsanız bir tesbih almanızı ve denemenizi, eğer bu size uygun gelmiyorsa, baş parmağınızla daireler çizmenizi öneririm, denemekle ne kaybedersiniz? Emin olun işe yarayacaktır.
Kısa bir şekilde yazayım kimse sıkılmadan okusun istedim ama konu konuyu açtı ve yine uzun bir yazı oldu, zahmet edip bu satıra kadar okuyanlara umarım anlattıklarım bir şeyler katmıştır.
Hepinize aileniz ve sevdiklerinizle uzun sağlıklı bir ömür diliyorum.

(Bu makale İlker Balkar tarafından yazılmıştır.)

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .