Likit havalandırmak şart mı?

kategorisi Evde Yap

Simdi arkadaslar bazi gruplarda bir suredir bir tartisma almis basini gidiyor. Evyap likit demlenme surecinde havalandirilmalimi yoksa havalandirilmamalimi? Ben kendime yaptigim 30ml lik siselerde 25ml likitimi hazirlayarak denemeler yapiyorum ve kullaniyorum. Demlenme suresinde de suana kadar hic havalandirma yapmadim. Kendime gore gayet icilecek lezzette likitimi yapiyorum. Siz bu havalandirma konusunda ne dusunuyorsunuz?

Yorumlar

• İlk başlarda havalandırmanın temel amacı keskin aroma kokusunun rahatsızlık veren oranını düşürmektir genelde meyva aromalarında olur likit demlenme kıvamındayken havalandırılmamasıda nikotin kaybı yasanmaması için çünki likit zaten demlediğiniz şişenin boşluk kısmına dolan havayla hertürlü havalanmış oluyor.

• Benim şahsi fikrim şudur. Likiti bir süre demledikten sonra tadımlarsın nikotin ve aroma kalitesine göre eğer yakma varsa ya da aroma fazla ise bi miktar havalandırırım. İçimde sorun yok ise gerek duymam. 2. Düşüncem havalandıkca nikotin etkisinin gittiğidir. 3. Düşüncem ise şu sona doğru bozulma durumu üzerine şöyle bir örnek verebilirim. Salça aldığımızda havası alınmış konserve olur ve uzun süre bozulmaz ne zamanki açarsın o zaman küflenmeye başlar ve giderek daha çok küflenir. Aynı bunun gibi şişenin içindeki hava Alanı arttıkça ve her dolum esnasında tazelendikce nikotin ve aroma bozulur. Her aroma bozulmaz kremalı çilekli tatlar daha çabuk bozulur bu yüzden hızlı tüketmek gerekir. Güneş ışığı ve sıcak bu süreci hızlandırır. Benim yorumlamam bu kadar.

• Ben likiti demledikten sonra yaklaşık bir hafta sonrasında ara ara 30 dk kadar havalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sonuçta içerisinde alkol türevleri de var. Geçmişte alkol ile de ilgilendiğimden kötü kokulu türevlerin uçtuğunu biliyorum ama çok açık bırakırsan aroma uçar. Örneğin viskinin neden meşe fıçılarında bekletildiğini biliyor musunuz? Fıçıda alkol fire verir istenmeyen alkol uçar ve geriye kaliteli olan kalır. Bu şekilde yıllanır . Ama şişelendiğinde bu sürenyıllanmış süreden sayılmaz.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .