Türkiye'de Sigara Piyasası

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Buhar Cafe

Türkiyedeki sigara pazarı ile ilgili güncel bir bilgi... Yıllık 54 milyar TL. Sadece satış hasılatı.
18 milyon sigara içicisi, ve günde 1 paket içtiklerinde günde 18 milyon paket, yılda 6.570.000.000 Paket. Ortalama 10 tl den 65.700.000.000 TL (altmışbeş milyar TL) 18 milyar dolar... Sadece türkiye.
Arslan payı 3-4 büyük global sigara firmasına gidiyor.
Bu 18 milyar doları bir şey ile kıyaslayalım ki ne kadar bir para olduğunu anlayalım. 2007-2013 arasında avrupa birliğinin türkiyeye yardımı toplam 6 milyar dolar civarında... 2014-2020 arası planlanan yardım bir o kadar daha idi ve henüz çok küçük bir kısmı ödendi.

Türkiye yılda 150 milyar dolarlık ihracat yapıyor ve buradan gelen paranın onda birini bizler sadece sigara firmalarına ödüyoruz.
Görüyorsunuz değil mi sigaranın nasıl büyük bir pazar olduğunu.
Elektronik sigaranın yaygınlaşmasından en çok rahatsız olacak kesimin Klasik sigaranın satıcısı olan 3-4 büyük sigara firması olacağını görememek körlükten öte.

Ayrıca ülkemizde yasal olarak sigara reklamı mümkün değil ancak bu adamların reklam bütçesinin olmadığı anlamına gelmiyor.
TV ve gazeteye reklam olarak veremeyecekleri bu parayı, küçük bazı gazetecilere "elektronik sigara ağzında patladı" haberleri yaptırmak için harcamaları ya da kiralık kalemlere "uzmanlar açıkladı e-sigara normal sigaradan daha zararlı" gibi haberler yazması için vermeleri hiç de zor olmasa gerek.

Dünyada ciddiyetle yapılan bilimsel araştırmaların tamamında e-sigaranın normal sigaraya göre çok daha az bir zarar potansiyeli göstermesi ve bu bilginin "elektronik sigara elinde patladı" haberinin 1000 de biri kadar medyada yer bulamaması gerçekten manidardır.
Sigara dumanında var olduğu kanıtlanmış olan, KARBON MONOKSİT, FORMALDEHİT, HİDROJEN SİYANÜR, AMONYAK, NAFTİLAMİN, BENZOPİRENLER, KADMİYUM, ARSENİK, KATRAN, 4000 civarında olan zehirden sadece birkaçıdır. bu 4000 maddeden 55 tanesi IARC'ce kesin kanserojen olduğu tespit edilmiş maddelerdir. NİKOTİN ise kanserojen değildir.
Nikotin konusuna gelinir ise akut zehirlenme tablosunun ortaya çıkması için Kg başına 1,4-1,9 mg nikotin alınması gereklidir. Bağımlılarda nikotin toleransı hızla geliştiği için bu miktar çok daha yükselir.
18 nikotinli likit bir kişi, günde 5 ml likit harcadığı takdirde 90 mg nikotini solumuş anlamına gelir. Bu kişin bağımlı değil ise ve 80 kilo civarında ise akut zehirlenme için 112 ila 162 mg nikotine akut olarak (bir seferde ve hızla) maruz kalması akut zehirlenme tablosu oluşturabilir. Yani 5 mL'lik e sigara tankını 2 defa çok kısa bir süre içinde soluması halinde ancak nikotin zehirlenmesi tablosu gösterecektir. Tabiki bütün soluduğu buhardaki nikotinin, nefes vermeden önce kana karışması şartıyla...

Görüleceği gibi elektronik sigara ile zehirlenmek oldukça zor.
Şimdi e-sigara patladı ya da normal sigaradan çok daha zararlı gibi iddialar ile ortaya çıkan kişilerin neye hizmet ettiğinin değerlendirme işini siz arkadaşlarıma bırakmak istiyorum.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .