Alttan Beslemeli (Bottom Feed) Mod Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları Neledir?

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Makaleler

Elektronik sigara teknolojisi, 21.yüzyıl dünyasında sigarayı bırakmak isteyenler ve sigaranın tüm zararlarından kurtularak vücudunun nikotin gereksinimlerini karşılamak isteyen kişiler tarafından tercih edilen dünya genelinde popüler hale gelen bir teknolojidir. 2000’li yılların en önemli teknolojik yeniliklerinden birisi olarak öne çıkan e-sigara’ya olan ilginin gün geçtikçe dünyanın her yerinde çok yüksek seviyelere ulaşması bu alandaki gelişiminde hızlı olmasını sağlıyor.

Özellikle de birbirinden farklı modeller ile farklı kullanım ihtiyaçları ve arzuları çerçevesinde kaliteli yanıtlar verebilecek e-sigara modelleri piyasaya içerisinde yer almaya başladı. Birbirinden farklı niteliklere ve fonksiyonlara sahip olan e-sigara modelleri arasında kullanım ihtiyaçlarına profesyonel çözümler sunacak niteliklerde tank özellikleri bulunan e-sigara modları bulunuyor. Günümüzde e-sigarada tanklı, damlatmalı ve alttan beslemeli tank modelleri bulunuyor. Yaygın olarak kullanılan damlatmalı atomizer ve tanklı atomizer modellerinin yanı sıra son dönemlerde ön plana çıkmaya başlayan alttan beslemeli e-sigara modelleri ile ilgili olarak pek çok kişinin yeterli düzeyde bilgisi bulunmuyor.

İngilizcede squeeze yani sıkmak kelimesinden türeyen squonk kavramı, e-sigara dünyasında alttan beslemeli atomizer modellerinin bu özellikleri için kullanılan bir kavram haline gelmiştir. E-sigara dünyasındaki hızlı gelişim sonucunda tüketicinin ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı özellikler hem modlara hem de atomizerlere kazandırılırken, ilk squonk özellikli yani alttan beslemeli mod ‘carlos40’ nickli ecf üyesi tarafından geliştirilmiştir. Alttan beslemeli modların, e-sigara dünyasındaki yaygınlaşmasını ve günümüzde ulaşmış olduğu noktaya gelmesini sağlayan ilk dönem modları ise ‘Reos Mods’ olmuştur.

Bu modlar ile e-sigara kullanıcılarının alttan beslemeli modların hem rahatlığını hem de içim keyfini deneyim etmesi ve bu alandaki ilgisinin artış göstermesi sonucunda günümüzde e-sigara sektörünün lider markaları olan Eleaf, Kangertech gibi şirketler tarafından da squonk mod üretimi gerçekleştirilmeye başlandı ki bu alandaki profesyonel niteliklerdeki kullanımının elde edilebilmesinde önemli etkiler oluşturdu. Bottom Feed alanında ortaya çıkan yoğun ilgi sonucunda artık farklı Bottom Feed özellikli atomizer çeşitleri de kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Alttan Beslemeli E-Sigara Nedir ve Avantajları Nelerdir?

E-sigara sektöründe pek çok model alttan beslemeli özelliği ile satışa çıkıyor. Alttan beslemeli (squonk) e-sigara modellerinin, diğer e-sigara modelleri arasındaki en büyük farkı likit besleme sistemindedir. Çünkü diğer e-sigara modlarında tanklı atomizer(RBA) veya sürekli damlatmalı atomizer (RDA) modellerinden tamamen farklı bir likit besleme işlevi yerine getiriyor. Elektronik sigara modellerinde mevcut olan alttan beslemeli mod modellerinin en önemli avantajlarından birisi de daha fazla likit haznesine sahip olmasıdır. Günümüzde mini RBA atomizerlerde 2-3 ml, standart RBA atomizerlerde 5 ml civarında olan likit tankı haznesi alttan beslemeli tanklarda 11 ml seviyesine kadar ulaşıyor. Bu yönüyle de günlük likit tüketimi yüksek seviyede olanlar için son derece önemli bir avantaj sağlıyor.

Alttan beslemeli özelliği bulunan e-sigara modları ile birlikte özellikle yüksek likit tüketimi dolayısıyla kullanılan RBA atomizerlerin tank bölümlerinden kaynaklı uzun ve büyük olduğundan cihazın oldukça uzun ve yüksek bir yapıya bürünmesine neden oluyor. Bu yüzden cihazın el tutuşu ve beraberinde tank camının hasar alması gibi çok ciddi problemler meydana gelebilirken alttan besleme özelliğinde atomizer olarak RDA atomizer modellerinin kullanılabilirliği mümkün oluyor. Böylelikle cihazın kendi boyu üzerine ilave olarak uzun RBA atomizer ile çok daha uzun ve büyük hale gelmesinin de önüne geçilebiliyor. Her yere rahatlıkla taşınabilen ve avuç içerisinde konforlu bir tutuş sunacak e-sigara kullanımı gerçekleştirmek isteyenler için alttan beslemeli yani Bottom Feed (BF) özellikli modlar öneriliyor.

Likit Beslememe Problemi Yaşanmıyor

Bunun yanı sıra özellikle RDA atomizer kullanan ya da yüksek likit tüketimi nedeniyle RBA atomizer kullanırken dahi yanında ilave likit şişesi taşımak durumunda kalan veya damlatma ya da devamlı likit dolumu ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar açısından squonk özellikli modlar çok önemli bir avantaj sağlıyor. Alttan beslemeli e-sigara mod modellerindeki önemli avantajlardan bir diğeri ise likit beslememe problemlerinin minimum seviyeye düşürülmesidir. Özellikle RBA atomizerlerde sıklıkla yaşanan likit besleme kanallarındaki problemlerden kaynaklı likit beslememe problemi alttan beslemeli modlarda ve atomizerlerde yaşanmıyor. Pratik kontrol şansı ve basit şekilde likit besleme işleminin gerçekleştirilebiliyor olması sayesinde likit beslememe problemiyle ortaya çıkan pamuk yanığı gibi durumlarda söz konusu olmuyor.

Squonk (Alttan Beslemeli) Mod Çalışma Prensibi

Mod içerisinde likit şişesi bulunan alttan beslemeli e-sigara modunda atomizer coiline yani ateşleme-yanma bölümüne likit beslemesi, mod üzerindeki plastiki yapıdaki şişeye uygulanacak hafif baskı ile gerçekleştirilebiliyor. E-sigara modunda pil bölümün yan bölümünde çıkartılabilir yapıda yerleştirilen özel likit şişesi ile likit besleme işlemi yapılabiliyor. Squonk özellikli modlarda atomizer olarak RDA atomizer modelleri kullanılıyor. Mod içerisinde yer alan özel likit şişesindeki likitin üst kısımda yer alan RDA atomizere ulaştırılması için atomizerin 510 PIN bağlantısı bölümünde delik bulunuyor. Bu çerçevede de mod üzerinde bulunan likit haznesine parmak yardımıyla uygulanacak hafif baskı ile oluşan basınç, likit sistem haznesinden 510 PIN bağlantısındaki delik aracılığıyla coile ulaşması sağlanabiliyor. Bu noktada atomizer bölümüne basit uygulamayla aktarılan likitin pamuğu ıslatmasından-beslemesinden sonra atomizerde kalan fazla kilit fizik yapısı gereğince yeniden aynı delik üzerinden likit tankına geri döner. Böylelikle likit taşması veya atomizerdeki yoğun likit miktarı dolayısı ile içim esnasında likit sıçraması-fokurdaması gibi problemlerde meydana gelmez.

Alttan Beslemeli Mod İçin Atomizer Seçimi

Alttan beslemeli e-sigara mod modellerindeki en büyük problemlerden birisi de ciğer çekimi atomizer ile kit halinde üretiliyor olmasıdır. Günümüzün en çok tercih edilen squonk modlarında her zaman ciğer çekimi atomizer kullanılması bu alandaki en önemli problemlerden birisini oluştururken, her birinin 510 PIN bağlantısına sahip olması e-sigara sektörünün öne çıkan farklı atomizer markalarını da alttan beslemeli olarak kullanabilme şansı oluşturuyor. Ancak bunun için tercih edilecek farklı atomizerin mutlaka 510 PIN bağlantısında alttan besleme özelliğine uyumluluk için delik bulunuyor olması gerekiyor. Alttan beslemeli e-sigara mod kullanıcıları için sigara içimi sağlanabilmesi konusunda günümüzün en stabil ve en yüksek performanslı Bottom Feed özellikli atomizeri olarak tamamen yerli üretim olan Fakir markasının İDA atomizeri öne çıkıyor. Bottom Feed özellikli bir hale getirilebilen bir RDA atomizer olan Fakir İda atomizerle artık alttan beslemeli modlarda da sigara içim deneyimini en stabil şekilde yaşayabilmek mümkün oluyor.

Fakir İda RDA Nasıl Alttan Beslemeli Hale Getirilir?

Son dönemlerde özellikle Troy serisi ve İda gibi oldukça kaliteli ve popüler hale gelen atomizer modellerinin üretimini yapan %100 yerli e-sigara markası olan Fakir tarafından e-sigara kullanımındaki ihtiyaçlara yönelik olarak çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede de özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Bottom Feed mod kullanıcılarını da düşünen Fakir markası tarafından İda deneyimini alttan beslemeli hale getirecek ilave bir parça geliştirildi.

Fakir tarafından geliştirilen ve oldukça sevilen bir RDA olarak öne çıkan İda atomizerin Bottom Feed özelliğinin kazandırılması için IDA BF(Bottom Feed) Deck parçasının da alınması gerekiyor. Hem fiyat hem de performans yönünden son derece etkileyici bir kullanım sunuyor olması da günümüzde alttan beslemeli mod sahipleri için en fazla önerilen mod-atomizer kombinasyonlardan birisi olarak öne çıkıyor. İDA BF Deck seti içerisinde bulunan son derece pratik kullanışlı bir parça yardımı ile İDA atomizerin base kısmındaki standart RDA atomizerin deck’i çıkartılabiliyor.

Daha sonra İDA BF Deck’i aynı parça yardımıyla kolaylıkla İDA base’sine takarak, Bottom Feed atomizer haline getirebilmek mümkün oluyor. 510 PIN bağlantısı bulunan bu IDA BF Deck’in bağlantısındaki delik aracılığı ile alttan beslemeli atomizerlerin bu özelliğini sorunsuz ve yüksek performansta kullanabilmek mümkün oluyor. Çift sarım özelliğine sahip olan İDA BF Deck atomizerlerde tek sarım içim yapımı da mümkün oluyor. Deck’in bir taraftaki hava delikleri kapatılarak, tek sarım yapılması ve sigara içim deneyimini ve aroma etkisini çok daha özel bir şekilde yaşayabilmek de mümkün oluyor.

Bunun yanı sıra Fakir markası tarafından IDA atomizer için geliştirilmiş olan Bottom Feed özelliği kazandıran IDA BF Deck ve beraberinde çift sarım özelliği kazandırmak amacıyla geliştirilmiş olan IDA Dual Deck parçalarını kullananlara yönelik IDA base parça satışı da bulunuyor. Bu sayede IDA BF Deck veya IDA Dual Deck için IDA Atomizerin kendi deck’ini çıkartan kullanıcılar IDA Base satın alarak, çıkan deck ile 2.normal bir RDA atomizeri de elde ederek, tüm parçaları değerlendirebilmiş ve son derece ekonomik bir kullanım oluşturabiliyor.

Alttan Beslemeli Modlar

E-sigara sektöründe squonk mod üretimi alanında Kangertech ve Eleaf diğer markalara göre daha stabil performans sunan son derece işlevsel cihazlar sunuyor. Özellikle Kangertech şirketi tarafından ‘Kangertech Dripbox’ ailesi ile alttan beslemeli mod teknolojisine çok etkin bir giriş gerçekleştirdi.

Alttan beslemeli giriş seviyesi modlar

 • -Kangertech Dripbox: En güncel squonk RDA başlangıç kitlerinden birisidir ve 60 wattlık alttan beslemeli mod deneyimi açısından son derece ideal bir moddur. Kolay ve pratik kurulumunun dışında led ekran özelliği bulunmuyor ve fantezi niteliklerdeki uygulamalardan tamamen uzak standart bir kullanım sağlamaktadır. Yeni başlayanlara yönelik olarak temel pil güvenliği özelliği içeriyor.

 • -Eleaf Pico Squeeze: Eleaf şirketi tarafından Kangertech’in Dripbox cihazına karşı geliştirmiş olduğu Pico Squeeze 50 watt kapasiteli tek 18650 pil ile çalışabilen bir alttan beslemeli moddur. Geniş renk seçeneği bulunan kitte standart Pico mod pil kapağı tasarımı da mevcuttur. Ayrıca 6.5 ml kapasitesinde bir likit haznesine sahiptir.

Alttan beslemeli gelişmiş-TC Squonk modlar

 • -Kangertech Dripbox 160 Watt: Dripbox 160 olarak tanınan cihaz, 160 watt’lık bir kapasiteye sahiptir. 160 Watt kapasitesi nedeniyle de çift 18650 pil ile çalışmaktadır. 10 ml likit şişesi ve yedek likit şişesi bulunan cihazda sıcaklık kontrol modu, dijital ekran ve USB şarj özelliği bulunuyor.

 • -Lost Vape Halcyon: Halcyon Squonk Box Mod, özellikle de DNA200 yonga seti ve yerleşik 900mAh LiPo pil ile son derece stabil, güvenli ve kaliteli bir performans ortaya koyuyor. 8 ml likit şişesi bulunan cihaz, son derece stabil bir performans ortaya koyuyor.

 • -Lost Vape Therion BF: Tek 18650 pil ile çalışabilen Lost Vape Therion BF modeli, sıkça tercih edilen Therion modelinin Bottom Feed özellikli versiyonu olarak satışta bulunuyor. DNA75 yonga setiyle daha güçlü hale getirilen cihazda sıcaklık kontrol ayarlarının tüm versiyonları gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca alttan beslemeli modlar arasında 11 ml’lik likit şişesi ile en yüksek hazneye sahip olan alttan beslemeli cihazdır.

 • -HCIGAR VT Inbox: HCigar VT Inbox, DNA 75 yonga seti içerirken, tek 18650 pil ile çalışabilen 75 watt güç kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda da sıcaklık kontrolü konusunda çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Likit şişesi ise 8 ml’lik bir kapasiteye sahiptir.

 • -GeekVape GBOX S100: Çift 18650 pil ile çalışabilen 100 Watt güce sahip olan bu modun nikel, titanyum ve paslanmaz çelik (SS) ile kullanımı gerçekleştirilebiliyor. İlave yediği olacak şekilde 7 ml kapasitede likit şişesi bulunan cihaz çift pil özelliği dolayısıyla Dripbox gibi biraz büyük bir yapıya sahiptir.

 • -Councıl Of Vapor Wraith: 80 Watt güce 18650 pil ile çalışarak çıkabilen cihaz, TC modu özelliğinde yalnızca Ni200 ve Titanyum kullanımı gerçekleştirilebiliyor. Diğer modellere göre biraz daha küçük bir likit şişesine sahip olan cihazın likit kapasitesin 5 ml’dir.

 • -Movkin Disguıser With Sqounk Kit: Tüm atomizer ya da sub-ohm tank ile çalışma gerçekleştirebilen bir cihaz olarak 18650 çift pil ile 150 Watt gücüne kadar çıkabilecek bir performansa sahiptir. Çift pil içeriyor olmasına karşın bazı 3 pilli modlara göre dahi çok büyük bir tasarımı bulunmaktadır. Bottom Feed özelliği dönüştürme kiti ile sağlanabilen cihazın 10 mililitrelik squonk şişe olsa dahi farklı atomizer kullanımı gerçekleştirilebiliyor.

 • -SteamCrave Squonk Mod: 60 watt güce sahip olan ve tek 18650’lik pil ile çalışabilen cihaz 8 ml likit şişesi kapasitesine sahiptir.

Tüm bu alttan beslemeli modlarda kullanılan 510 PIN bağlantı özelliği sayesinde başta IDA atomizer olmak üzere tüm 510 PIN bağlantılı ve Bottom Feed özelliği içermekte olan atomizerleri bu modlarda kulanabilme şansı bulunuyor.

En Sık Tercih Edilen Alltan Beslemeli Modlar

Fiyatı, stabil performansı ve tabii ki de farklı atomizer deneme şansı sunan 510 PIN bağlantı özelliği ile ön plana çıktığı gibi Türkiye’de de son derece kolay ve rahat bir şekilde bulunabilen bazı cihazlar daha fazla popüler hale geliyor. Bu çerçevede de Türkiye’de hem tedariki hem de kullanımı açısından en çok tercih edilen alttan beslemeli mod sunan e-sigara markaları olarak Kangertech ve Eleaf ön plana çıkıyor.

 • Kangertech Dripbox

7 ml kapasiteli likit haznesi, pratik kullanımı ve yüksek performansıyla birlikte beraberindeki ergonomik dizaynı olan Kangertech Dripbox ailesi modlar son derece pratik bir kullanım sunuyor. Kangertech’in squonk özellikli Dripbox modlarında içim keyif ve tarzına göre farklı Watt kapasiteli modelleri bulunuyor ki bu noktada Kangertech Dripbox 75 Watt ve Kangertech Dripbox 160 Watt(çift pilli) modelleri ön plana çıkıyor. Kangertech Dripbox ailesi kitler ciğer çekimi atomizer içerir.

 • Eleaf

Günümüzün e-sigara modlarında en stabil performansı sunan cihazlarını geliştiren ve bu alanda fiyat-performans kriterinin en önemli markalarından birisi olan Eleaf markasının;

 • iKonn Total with ELLO mini (50 Watt kapasitesinde ve 5.5 ml likit haznesi bulunuyor)
 • ASTER RT with MELO RT 22 (100 Watt kapasitesinde ve 3.8 ml likit haznesi bulunuyor)
 • Pico Squeeze with Coral ( Eleaf iStick Pico modun alttan beslemeli modeli olan bu model 50 watt kapasitesinde ve 6.5 ml likit haznesine sahiptir)

Modelleri bulunuyor. E-sigara sektöründe en çok tercih edilen hem küçük hem stabil ve fonksiyonel performansı hem de kalitesi nedeniyle yoğun olarak kullanılan Eleaf iStick Pico modelinin alttan beslemeli modelinde dijital led ekran özelliği bulunmuyor. Tüm Eleaf Squonk modlar ciğer çekimi atomizer içeriyor.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .