Elektronik sigaraya başlayanların bilmesi gerekenler

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Makaleler

Ne yapıyorsanız Doğru,

Ne yapıyorsanız Yanlış yapıyorsunuzdur?

Herkese merhaba, bugün genel anlamda Elektronik Sigara'ya başlayanların, ve yeni başlayacak olanların yapması muhtemel doğru ve yanlışları kendi gözlemlediğim kadarı ile paylaşmak istiyorum.

Önce doğrular:
A-Elektronik sigaraya başlamadan önce en az 1 haftalık bir araştırma sürecini yaşıyor, artık ülkemizde de yeteri kadar olduğunu düşündüğüm youtube videolarını Türkçe izliyor, yazılmış olan Türkçe makaleleri takip ediyorsanız, doğru yoldasınızdır.

B-Kendinize bir bütçe ayırmış ve sigarayı bırakmayı hedef olarak belirlemiş iseniz doğru yoldasınızdır.

C-Etrafınızda e-sigara kullananlar ile konuşup onların deneyim ve tecrübelerini merakla sorguluyorsanız doğru yoldasınızdır.

Ç-Medyada yer alan dezenformasyon amaçlı yayınlanan haberlerin aslında sigara lobisi tarafından para karşılığı yapıldığının bilicindeyseniz doğru yoldasınız.

D-Bu işe başlarken kesinlikle tekrar bırakmak hedefinden şaşmıyorsanız doğru yoldasınız.

E-Nikotin miktarınızı ayarlarken deneme yanılma yönteminin en doğru yöntem olduğunu biliyor, "seni 3mg keser abicim yeterli boş yere 6-9 mg içmene gerek yok" diyenlerin bunu sadece iyi niyetle söylediğini, ancak sizin vücudunuzu ve ihtiyacınızı sadece kendinizin bildiğini unutmuyor ona göre nikotin oranınızı ayarlamaya çalışıyorsanız doğru yapıyorsunuzdur.

F-Nikotin denilen maddedin sadece saf ve yüksek oranda olduğunda ZEHİR olduğunu ama NBASE (nikotin base=nikotin temel) denilen ürünün tek başına bir ZEHİR olmadığını yüksek miktarda nikotin içermediği müddetçe elinize değdiğinde sizi havaya uçurmayacağını öğrenmişseniz doğru yoldasınız.

G-Elektronik sigara likitinin çocuklardan ve çok yaşlı insanlardan kesinlikle uzak tutulması ve muhafaza edilecek yerin onların erişemeyeceği yerler olması gerektiğini biliyorsanız doğru yoldasınız.

H-Evcil hayvanların nikotine karşı çok duyarlı olduğunun, G maddesinde bahsettiğim konunun evcil hayvanlar için geçerli olmadığının, biz insanların nikotini doğal yollardan (patlıcan gibi) zaten aldığını, fakat hayvanların bunu hiç almadığını onlara 3mg nikotinli bir likitin bile zarar vereceğinin farkındaysanız doğru yoldasınızdır.

Şimdi yanlışlar:
A-Hiç sigara ve nargile içmiyor ama elektronik sigaraya başlamak istiyorsanız yanlış yoldasınız.

B-Sizin bütçeniz ve ekonomik durumunuza uygun dahi olsa ilk gördüğünüz cihazı alıyorsanız yanlış yoldasınız.

C-Sadece çevrenizde insanlar kullanıyor diyerek özenip, aklınızda sigarayı bırakma düşüncesi dahi olmamasına rağmen, sadece merak ile e-sigaraya başlayacaksanız yanlış yoldasınız.

Ç-Başlangıç setleri diye adlandırılan e-sigara cihazlarına vereceğiniz paranın en fazla 1 ay sonra boşa gideceğinin farkında değilseniz yanlış yapıyorsunuz.

D-ilk cihazınızı Mekanik Mod alıyorsanız ÇOK YANLIŞ yoldasınız.

E-Cihazınıza 200 tl verip, bir pil için 30 tl değil daha ucuz diye 20tl lik pil arayışı içindeyseniz yanlış yoldasınız.

F-ilk başlangıçta direk sarım atomizer kullanmaya kalkıyorsanız yanlış yoldasınız.

G-Hazır coil ile başlayıp hemen ardından OHM kanunlarını bilmeden, kendiniz sarım yapabileceğinizi düşünüyorsanız yanlış yoldasınız.

H-Hedefiniz olan sigarayı bırakmak için başladığınızı unutup bunu sadece bol buhar çıkarıyor diye sevmeye devam ediyorsanız yanlış yoldasınız.

I-Elektronik sigara kullanmanın bir statü göstergesi olduğunu sanarak sürekli daha pahalı cihazlar peşine düştüyseniz yanlış yoldasınız, şunu unutmayın, elektronik sigara kullanmayan biri üzerinde en pahalı DNA cihazlar ile en ucuz aio tarzı cihazlar aynı etkiyi uyandırır, kimse elinizdeki cihazın 1500tl edeceğini düşünmüyor.

İ-Sadece arkadaşlarınız seviyor diye bir likit markasını kullanıyorsanız, yanlış yoldasınız.

J-ilk başladığınızda, direk sevdiğiniz meyveler ve pastalara yönelip likitinizi buna göre seçiyorsanız yanlış yoldasınız.

K-Sigarayı bırakmak için başladığınız bu macerada ilk önce tadını, kokusunu sevmeseniz bile mutlaka tütün aromalı likitle başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız yanlış yoldasınız.

L-Nikotin miktarını azaltmanız gerektiğini başlangıçta 9mg ile başlayıp bunu adım adım düşürmeniz gerektiğini bilmiyorsanız yanlış yoldasınız.
M-Hala elektronik sigaraların patladığına dair sabit bir fikriniz var ve korkarak kullanıyorsanız yanlış yoldasınız.

N-Elektronik sigaraya başladıktan sonra, başınız ağrısa, kafanız bozulsa, eşinizle kavga etseniz, bunu hemen elektronik sigaraya bağlıyorsanız yanlış yoldasınız.

O-Bu iş bütçenizi aşıyor, artık kredi kartınız ile elektronik sigara almaya başlamış iseniz, köprüden önceki son çıkışı kaçırmadan bir an önce bu sevdadan vazgeçiniz çünkü yanlış yoldasınız.

Yine uzun bir yazı oldu, bu satıra kadar sıkılmadan okudunuz ve size birşeyler kattı ise ne mutlu bana, hepinize aileniz ile sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .