Elektronik sigara ve patlamış mısır hastalığı

kategorisi Makaleler

Herkese Merhaba,
Bugün size biz elektronik sigara içenleri çok yakından ilgilendiren bir sağlık konusudan bahsetmek istiyorum.

Elektronik sigaralar yoğun olarak kullanılmaya başladıktan sonra elektronik sigaraların ve kullanılan likitlerin bazı side effect'leri (yan etkiye denk gelen bir şey aslında ilaç yan etkisinde daha çok kullanılan bir terimdir) ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu yan etkilerden bir çoğu artık muhtemelen bazılarınca biliniyordur, en fazla bilinenler alerjik etkiler, pg'ye olan duyarlılık, böbreklerde oluşabilen yorulma, ama bunlar dışında dünyada çok bilinen bir yan etki daha vardır, bugün size bundan bahsetmek istiyorum.
Bu yan etikin tam adı POPCORN LUNG bunu Türkçe'mize çevirirsek PATLAMIŞ MISIR hastalığı diyebiliriz.

Öncelikle neden buna böyle garip bir isim verildiğine değinmek istiyorum, olay 2006 yılında ilk olarak fark ediliyor ve bizim konumuz olan elektronik sigara ile aslında hiç alakası olmayan bir durumdan farkedilen bir hastalık, patlamış mısırın nasıl yapıldığını hepimiz biliyoruz, ilerleyen teknoloji ile birlikte patlamış mısırlar için artık özel düzeneklere ihtiyaç yok, özellikle mikrodalga fırına atılıp evde 2 dakikada mükemmel popcorn yapmak mümkün, işte hikayemiz tam da bu noktada başlıyor, bir firma var adamların işi hazır, evde yapılabilen patlamış mısır üretmek, bu patlamış mısır pakette satılıyor, mikro dalgaya paket halinde konuyor ve 2 dakikada tuzu, yağı aroması yerinde patlamış mısır yapabiliyorsunuz, gel gör ki bir süre sonra bu ürünü üreten fabrikadaki her 50 işciden 30'unda hastalık baş gösteriyor hemen bir araştırma yapıyorlar hazır olun iş nereye bağlanıyor...

Yapılan tüm testler sonunda işçilerde hastalığa neden olan madde bulunuyor, maddenin ismi diacetyl, bu madde aromalarda bulunan bir madde ve aslında insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri var, masum patlamış mısır üreten fabrikadaki işçilerin de maruz kaldığı madde bu, ve son 10 yıldır bir çok firma non diacetyl üretime geçmiş durumda, örneğin 2008 yılında Amerikada neredeyse tüm likit üreticileri diacetyl içeren aromalarla üretilmiş likit satarken, şimdi neredeyse bunu satan hiç bir firma yok, olay bir patlamış mısır üreten firmada ortaya çıktığı için bu hastalığa PopCorn Lung deniyor, yani patlamış mısır hastalığı.

Hastalık doğal olarak akciğerlerde görülüyor, ve bu hastalığın sizin bildiğiniz bir ismi de var Bronşit, fakat bu bronşit türü daha tehlikeli bir tür yani halk arasında bronşit olmuşum denilip geçilen türde bir şey değil ve kronik bronşite dönme ihtimali çok yüksek.
Peki biz elektronik sigara kullanıcıları bu hastalığa yakalanmamak için ne yapmalıyız? Diacetyl denilen madde bazı aromaların içeriğinde bulunuyor, eğer siz ne olduğu belli olamayan aromalar ile üretilmiş likit kullanıyorsanız risk altındasınız demektir, kesinlikle vurguluyorum likit alırken pg vg oranını bırakın, kullanılan nbase markasınını bırakın, aslında üzerinde durmanız gereken asıl nokta kullanılan aroma diacetyl içeriyor mu? içer miyor mu? Bunu mutlaka sormalısınız, güvenmediğiniz, kimin ürettiği belli olmayan, sizlere cihazlar yanında hediye verilen, adı sanı belli olmayan, üreticisi bilinmeyen likitleri kullanmayınız.

Yine uzun bir yazı oldu umarım okumuş ve yeni birşeyler farketmiş biraz da olsa ufkunuz açılmıştır, elektronik sigaralar belki patlamıyor, elektronik sigaralar belki akciğerde su toplamıyor, elektronik sigara içenler belki kör olmuyor ama kalitesiz likit kullananlar için bunlardan daha büyük tehlikeler var.
Her konuda bilmiş bilmiş araştırmadan haber yapan sigara lobilerinin yaltakçısı satılık medya silahşörleri umarım bu yazımı okur da asıl tehlikeyi öğrenirler.
Hepinize aileniz ve sevdiklerinizle uzun, mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .