Sigarayı bırakmak için likit seçimi

kategorisi Makaleler

Sigarayı bırakacağım hangi likiti kullanmalıyım?
Herkese merhaba, bugün sizlerle yine bazı deneyim ve gözlemlerimi paylaşmak, dilimin döndüğünce meramımı anlatmak istiyorum.
Son zamanlarda herkesin gözlemlediği gibi elektronik sigara kullanan insan sayısı hızla artıyor bunun sadece bir trend olduğunu gelip geçici bir şey olduğunu artık söylemek mümkün değil kısa soluklu trendler için biçilen maksimum süre 6 ay olduğu hesaplandığında elektronik sigaranın bu popülaritesini artık bir trend olarak nitelendirmek pek gerçekçi olmayacaktır. Elektronik sigara artık hayatımızda bir yer teşkil eder hale gelecektir. Nasıl sigara paketleri ve çakmaklar olmazsa olmazımız her dışarı çıkışımızda telefon kontrolümüz para kontrolümüz ardından nüfus cüzdanı kontrolümüz sonrası dışarı çıkıyorduk hatırlayınız mutlaka ama mutlaka sigara paketi ve çakmağımızı da kontrol ediyorduk iş artık sigara paketi ve çakmaktan çıkıp elektronik sigara cihazımız ve likitimiz haline gelmiş durumda.

Ben bu yazımda sizlere makinaları değil likitleri anlatmak istiyorum, hemen hemen herkes bu işe başlarken asıl sorması gereken şey hangi likiti içiyoruz likit dediğimiz nedir olması gerekirken, hangi cihazı alayım diye başlıyor asıl yanlış bu nokta çünkü size sigarayı bıraktıracak şey makina değil kullandığınız likit olacaktır. Likitleri seçerken bir diğer kafa karışıklığı kaç mg nikotinli likit kullanılması gerektiğidir. Sigara kullanırken çoğu insan içtiği sigaranın kaç mg nikotinli yüzde kaç mg zifirli ve kaç mg karbonmonoksitli olduğunu sorgulamaz hemen şu anda kendinize sorun bakalım ben sigara içerken kaç mg nikotin kaç mg zifir ve kaç mg karbonmonoksitlisini içiyordum diye cevabı bilmiyorsunuz değil mi? oysa elinizden hiç düşmüyordu o paket her gün masada duruyordu ama hiç bakmadınız sadece marlboro içtiğinizi, sadece winston light içtiğinizi biliyordunuz, içeriği sizi ilgilendirmiyordu, o üreticilere teslim etmiştiniz kendinizi...

Peki ya şimdi? Kime sorsam kaç mg nikotinli likit kullandığını, likitin pg vg oranını içeriğindeki aromaları hemen biliyor ve söylüyorsunuz değil mi? Peki bu fark neden kaynaklanıyor? Acaba daha mı bilinçli oldunuz? Artık sağlığınız daha mı değerli? HAYIR siz sadece likit denen şeye güvenmiyorsunuz oysa sigaraya güvenmiştiniz, sizi kanser ettiği, türlü türlü belalara sebep olduğu, cebinizden hafaya üflediğiniz bir şey için parayı çalan sigaraya güvenmiştiniz ama likite güvenmiyorsunuz .

Öncelikle kullandığınız ürüne güvenmelisiniz kafanızda dolaşan soru işaretlerinin en azından bir kısmını silmelisiniz ben bu likiti kimin yaptığını biliyorum ve bana sigara kadar zarar vermeyecek noktasında hemfikir olmanız gerek, etraftan duyduğunuz abi 9mg seni öldürür sen 3mg iç bak sen zaten marlboro light kullanıyosun ne gerek var 9mg'a gibi deli saçması şeylere kulağınızı kapamalısınız, sizin kaç mg nikotine ihtiyacınızın olduğunu, arkadaşınız bilemez, siz kendiniz dahi bilmiyorsunuz, bu ancak deneyim ile bilinebilecek bir şeydir.

Peki kaç mg kullanmamız gerektiğini nasıl anlayacağız?
İlk etapta mutlaka yüksek nikotin kullanmanız gerekir, sigara içerken 0.6 mg nikotinli bir sigara içiyorsanız 0.6mg nikotinli likit sizi asla kesmez, genel geçer kural şudur, sigara içerken pakette yazan nikotinin 0.3 fazlası sizin likit için kullanmanız gereken değerdir. 3 mg'lık sigara içen 6mg kullanmalı, 8 mg'lık sigara içen minimum 11 mg kullanmalıdır, hedefimiz nikotini azaltarak nikotine veda etmektir.

İçiyorum, içiyorum ama kesmiyor elim sigaraya gidiyor ne yapmalıyım? Hiç bir şey yapmana gerek yok YAK BİR SİGARA ! Burada çok samimiyim, eğer kullandığınız likit sizi tatmin etmiyorsa 1 sigara yakmanız sizi öldürmez ama nihai hedef sigarayı bırakmak, sadece likite geçerek sigara bırakabilen insan oranı %20 dir, asıl sigarayı bıraktıran buhar+iradedir, eğer iradeniz yeterki kadar güçlü değilse buhar+sigara kullanabilirsiniz ,sigaranın 1'i ile 10'u aynı değildir, 1 her halükarda 10'dan ufaktır.

Bu likit boğazımı yakıyor ne yapmalıyım ? Boğazını yakan likit değil içinde kullanılan ucuz ve kötü pg'dir
Bu likit nefesimi kesiyor ne yapmalıyım? Nefesini kesen likit değil içindeki dandik nikotindir.
Bu likit boğazımı kurutuyor dilim damağıma yapışır ne yapmalıyım? Boğazını kurutan likit değil içindeki pg maddesidir.
Ben sigara tadı istiyorum bu likit şekerli geliyor ne yapmalıyım? Şekerli gelen şey likit değil, likit içindeki Vg denen maddedir ve bunun çözüm yoktur, o hafif tatlımsılığa katlanmak zorundasın.
Bu likitten buhar az çıkıyor ne yapmalıyım? Amacın buhar banyosu yapmaksa saunaya git ve o elindeki cihazı yavaşça yere bırak....
Yine uzun bir yazı oldu bu satıra kadar sabır ile okudunuz ve eğer az da olsa bir şeyler sizin için anlam ifade etti ise ne mutlu bana.
Hepinize aileniz ve sevdikleriniz ile sağlıklı günler diliyorum.
-İlker Balkar 06.05.2017

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .