Elektronik Sigaranın Geleceği

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Makaleler

Elektronik sigaranın geleceği

Merhabalar, bu yazımda elektronik sigaranın geleceği ile ilgili bazı tahminleri yazacağım.
Bu tahminler sadece benim değil incelediğim bazı yabancı kaynaklı makalelerde yabancı uzmanların yorumlarına da yer vereceğim.
Elektronik sigara hızla yayılmaya devam ediyor, aşağıdaki görselde İnternet üzerinden ''Elektronik sigara'' kelimesinin aranma sayısının artışını görebiliyoruz.

Elektronik Sigaranın Yükselişi
2017 ile birlikte hızlı bir artış söz konusu, peki bu ne anlamı geliyor.
Bu elektronik sigaranın önlemez bir yükselişe geçtiğini gösteriyor. Çünkü kimse tarafından bilinmeyen elektronik sigara artık büyük bir temel kitle tarafından biliniyor ve yine belirli bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu gösteriyor.

Elektronik sigara kullanan herkes, elektronik sigaranın bir çeşit reklamını yapmış oluyor.
Şahsen elektronik sigara ile tanışmam aynı gün içerisinde üst üste elektronik sigara içen insanları görmemdi.
Eve geldiğimde google'dan ''buharlı sigara'' araması yaparak ilk bilgileri edinmeye başladım.
Bunun üzerine yaklaşık 1 aylık araştırma süreci sonunda ilk cihazımı satın aldım.

Benim cihazı almam çevremdeki arkadaşlarıma da aynı zamanda reklam etkisi yaptı ve benden özenerek 5-6 arkadaşım yine elektronik sigaraya başladı. Şimdi onlarda içiyor ve çevrelerini etkiliyorlar.

Elektronik sigara geçici bir trend mi?
Bu yükseliş yükseliş geçici bir heves mi yoksa normal sigarayı tahtını zorlayacak kalıcı bir durum mu?
Ne sigara ne elektronik sigara kullanan bir arkadaşım elektronik sigaranın geçici bir heves olduğunu zamanla ivmenin azalacağını söyledi.
Hatta stres çarkı yada Pokemon Go oyunu gibi geçici olduğunu söyledi.

Fakat kendisi sigara kullanmadığı yani nikotin bağımlısı olmadığı için olayı tam olarak anlayamıyor aslında.
Elektronik sigara tam olarak sigaranın yerini doldurabiliyor, bir elektronik sigara kullanıcısı eğer kullandığı likitte bir problem yoksa kesinlikle sigara aramıyor. Bununla birlikte nikotin bağımlılığı devam ediyor. Sigaradan elektronik sigaraya geçen bir kişi nikotin alım şeklini değiştirmiş oluyor sadece.
İnsanlar sigarayı nasıl bırakamıyorsa aynı şekilde elektronik sigarayı'da bu şekilde zor bırakacak.
Bana göre elektronik sigara geçici bir heves değil kalıcı olacak.

Elektronik Sigara, Klasik sigaraların yerini alabilir mi?
Eğer devletler ve sigara kartelleri ciddi şekilde elektronik sigara karşıtı hamleler yapamazlarsa şahsi görüşüm 5-10 yıl içerisinde elektronik sigara kullanımı klasik sigara kullanımının önüne geçecektir.

Kobra Etkisi
Kobra etkisi istenilmeyen bir durumun, müdahale edildikten sonra daha da kötüye gitmesidir.
Kobra etkisi kavramını kendi hikayesi ile kısaca özetleyim;
Hİndistan'da kobra sayısı artmaya başlamış ve bölgeyi himaye eden İngiliz hükümeti kobraların artışını azaltmak ve onları yok etmek için bir plan hazırlamış. Plana göre Hindistanlılara getirdikleri kobra ölüsü başına para vaat etmişler.
İngilizler kobraların sayısının azalmasını beklerken kobraların arttığını görürler.
Bunun sebebi ise Hindistanlıların kobraların para etmesi üzerine kobra yetiştiriciliğine başlamasıdır.

Devletlerin ve sigara kartellerinin televizyon yolu ile yaptığı propagandalarda yine bir kobra etkisine şahit olduk.
Televizyonlarda ve gazetelerde devamlı olarak elektronik sigara karşıtı haberler yapıldı.
Elektronik sigaranın patladığı haberler yapıldı.
Fakat kobra etkisi bu ya ters tepti, dedikleri gibi elektronik sigara patladı ama satışları patladı. :)

Google üzerinde ''elektronik sigara fiyatları'' aramasının artışı medyanın yaptığı bu haberlerin olduğu dönemde hız kazanıyor.
Buradan reklamın iyisi kötüsü olmaz sözünün doğruluğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.

Gelecekte elektronik sigaranın konumu
Devletler vergi alamadığı ve aksine vergi aldığı sigaranın kullanımını düşürdüğü için elektronik sigaradan nefret ediyorlar.

Elektronik sigaraya karşı sigara kartelleri ve sigara üzerinden ciddi vergiler elden eden devletlerin izlemesi beklenen iki farklı hamle var.
1.)Devletler elektronik sigaranın kontrol altında olmasını ve vergilendirilebilir olmasını isteyecektir.
Elektronik sigaranın tekel ürünü olup, marketlerde raflarda yerini alacaktır. Bugün kaçak tütün ve kaçak sigara ile nasıl mücadele ediliyorsa aynı şekilde tekel olmayan likitlerle mücadele edilecektir.

2.)Elektronik sigaraya savaş açıp tamamen piyasadan silinmesini yada küçük bir kitle ile sınırlı kalmasını isteyecekler. Ki bu ikinci hamle deneniyor, basın yolu ile yapılan küçük bir savaş oldu ve elektronik sigara buradan kazançlı çıktı. Elektronik sigara tamamen unutturulması, kontrol altına alınması için geç kalındı. Bu saatten sonra elektronik sigaraya karşı devletlerin savaşmasını, akıntıya karşı kürek çekmeye benzetiyorum.

Sigara kartelleri ise devletlerin elektronik sigarayı vergilendirmesini istemeyecek, çünkü kendi ürünlerine alternatif olan bu ürün onların piyasasını kısıtlayacak.
Bu durumda sigara kartellerinin de yapması gereken iki hamlesi var. Ya devletler ile birlikte elektronik sigara karşıtı propaganda ile elektronik sigarayı yok edecekler yada bizzat elektronik sigara işine girip kendi ürünlerini üretecekler. Zaten girdiler bile, fakat ne hikmetse şimdilik 5 para etmez ürünler çıkarıyorlar. Acaba buda bir stratejimi diye düşünmeden edemiyorum. Kasıtlı olarak kötü ürünler çıkarıp elektronik sigara böyle bir şeymiş dedirmek için mi çıkarılıyor bilemiyorum, taktir sizin.

Elektronik sigaranın kontrol altına alınması
Elektronik sigaranın yasallaşması için kontrol altına alınması ve vergilendirilmesi gerekir.
Fakat bu sefer durum biraz karışık, devlet elektronik sigaraları nasıl kontrol altına alacak?

Kontrolden kastım üretiminin sadece tekele alınmasıdır.
Ama biz e-sigara kullanıcıları gördük ki elektronik sigaranın çalışma prensibi çok basit ve yine gördük ki likit için kullanılan malzemeler 2-3 farklı bileşikten oluşuyor.
Yani tamamen elektronik sigaralar ortadan kalksa bile şahsen kendime elektronik sigara yapabilir ve yine bu cihazıma likitte yaparım.
Bu sefer iş tütün gibi değil yani, kontrol altına alması daha zor.

Devlet elektronik sigarayı nasıl kontrol altına alacak?

-Nikotin Kontrolü-
Elektronik sigara kullanımının ve merdiven altı likitlerin üretiminin engellemesi için ne aromaları nede gliserin-glikollü kontrol altına almasına gerek var ki zaten bunları denetlemesi çok zordur. En önemlisi nikotindir, nikotini takip etmesi ve sıvı olarak satışını kontrol altına alması yeterli olacaktır.
İster elektronik sigarayı ortadan kaldırmaya çalışırken, isterse elektronik sigarayı kabul edip kendi ürünleri ürettikten sonra kaçak likitlerle mücadele ederken. Her iki durumda da özel olarak takip edilmesi gereken ve kontrol altına alınması gereken bileşen nikotindir.
Tabi bunu yazarken sıvı nikotinin nasıl üretildiği hakkında bir bilgim yok, nikotin ''patlıcangiller'' ailesindeki tüm bitkilerde görülen uyarıcı bir madde. (Tütün bitkisi gibi) Sıvı olarak nasıl üretiliyor bilgim yok, araştırmama rağmen bulamadım. O yüzden bu konudan daha fazla mantık yürütemeyeceğim. :)

-Dayanılmaz Lezzetli Likitler-
Eğer olur da yasallaşırsa bir süre tekel likitleri kullanmayacağım, neden mi?
Çünkü bu likitleri öyle bir formülle yaparlar ki, bugün içtiğimiz likitleri beğenmez, tatmin olmaz, olabiliriz.
Örneğin; sarma sigara ve tekel sigara arasındaki fark gibi.
Tekel sigaraları beğendik ve sarma hazır tütünü bir çoğumuz ucuz olmasına rağmen içemedi.
Yasal tekel likitler çıkarsa bir süre kullanmayıp gözlem yapacağım, bu sefer tuzağa düşmek istemiyorum.

Yabancı basında elektronik sigara üzerine tahminler

Sizlerinde elektronik sigaranın geleceği üzerine tahminleri varsa bu başlığa yazarak konuya katılımınızı beklerim.
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Ergi

Yorumlar

• Kanımca e-sigaranın kullanımı artacak. Ancak önümüzdeki 10-15 yılda normal sigaraya alternatif teşkil edecek seviyeye çıkamayacaktır. Bunun bir kaç sebebi var.

1- E-sigara belirli bir araştırma, inceleme, anlama, pratik yapma süreci gerektiren ve alışkanlık talep eden bir ürün. Ayrıca teknolojisi henüz gerçekten yeni. E-sigara cihazları tasarım ve kullanım olarak oldukça zahmetli ve kusurlular. Teknolojik olarak henüz yeterince iyileşmemiş sistemler. Şarj, batarya, coil, atomizer, likit, tank vs. Sigarayı al bakkaldan yak geç, bitti. E-sigaralar öyle değil. Bu nedenle kullanımları henüz fazla yaygınlaşamaz.

2- Cihaz parça likit vs. seçmek zor olduğu gibi ayrıca teminleri zor. İnternet alışverişi halen bir çok kişinin şüpheyle yaklaştığı bir olgu. Görüp dokunup kurcalayıp deneyip almayı tercih eder bizim insan. Ekranda görerek değil. Yani teknolojik olarak kusurlu oldukları kadar kullanımları çok da pratik ve sorunsuz da değil. Bin çeşit gereklilik var. Seç, al, kur, şarj et, doldur, arada temizle, coil değiştir, yok yandı tat gelmedi, likir karıştır, şunun tadı kötüymüş neyi denesek tekrar araştır bak dene, tekrar sipariş bekle vs. Zahmeti çok.

3- Kullanıcılar aksini iddia etse de e-sigara hakkında yayılan negatif bilgiler çok etkili oluyor. Bana her gün birileri "aman ha, patlıyo" diyip diyip duruyor. Birkaç tanıdığım gerçekten bu korku yüzünden bıraktı.

4- Bu tıbbi bir ürün evet. Çıkışı bu. Ama mevcut durumun bununla çok da ilgisi yok, bu kabullenilmeli. Sigarayı bununla bırakıp buna bağımlı olunduğunda insanlar "onu bıraktın buna bağlandın, ne değişti?" diyor. Yani "ben bunu sigarayı bırakmak için kullanmıyorum, onun yerine bunu daha keyifli ve zararsız olduğu için kullanıyorum" diyebilmeliyiz. Ya da belki diyoruz da konuya yabancı kitle bunun farkında değil. (Belki de olmamaları daha iyidir) E-sigaranın güzelliği sağlığa zararının olmaması. Günün birinde normal sigarayı geçecekse bunu sağlayan şey sağlığa zararının olmamasıdır. Ama şu an geniş kitleler, e-sigaraya "tütünün yerine geçen şey" olarak bakıyor ve haklılar. Buna itiraz edilmemeli ki e-sigaranın "bırakma aracı" değil "yerine geçen zararsız yeni seçenek" olduğu anlaşılmalı.

Özetle... E-sigara yayılıyor ama bu belli bir seviyenin üzerine geçemez. Teknolojik olarak çok daha basit, kullanışlı ve zahmetsiz olması, kolayca temin edilebilmesi, güvenli olduğunun tescillenmesi ve hakkındaki önyargıların kırılması ve olayın aslında ne olduğunun anlaşılması gerekli. Bunlar ne zaman olur bilmiyorum. Ama 10-15 yılda zor bence...

Ergi
  • bence yine klasik sigara kazanacak. esigara kullanımı sanki düşüyor gibime geliyor.
    geçen yıl daha popülerdi sanki.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .