Elektronik Sigara Tel Yapımı (Evyap)

Mayıs 2017 düzenlendi kategorisi Evde Yap

Evde Tel Yapımı

Evet dostlar. Evyap başlığına yine yavaş yavaş açalım. Öncelikle Evyap Can'dır. Bu benim sloganım. Bir şeyin en lezzetlisi ve kıymetlisi kendi yaptığınızdır.
Şimdi gelelim ilk Evyap meselesine. Piyasada onlarca tel var ve ciddi rakamlara satılıyor. Biz bu telleri evde yapamazmıyız. Biraz deneyim biraz çaba yapılamayacak hiç bir şey yoktur.

Resimde yer alan tele clapton tel denir. Bir telin etrafına başka bir tel ile sarım yapılmasıdır. Teli daha dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirir. Bu tel evyap tır. 22GA KanthalA1 tel etrafına 28GA KantalA1 tel sarımı ile yapılmıştır. Burada youtube de yapım şekli vardır.


Resimde yer alan tel twisted tel diye geçer klasik burgulama mantığıdır. Bu telde evtaptır. 22GA KantalA1 ile 26GA KanthalA1 tel ile yapılmıştır. Onun altındaki telde biraz daha abartılmış olan twisted üstü clapton teldir ki literatür karşılığı yok gibi. yapımı son derece zor ama görüldüğü gibi imkansız değil. Bu tel 22GA KanthalA1 tel ile 26GA KanthalA1 tel burgulanmış yani twisted tel yapılmış ve üstüne 28GA KanthalA1 tel ile clapton sarım yapılmıştır.

Arkadaşlar ortalama 15 cm dennüretilen bu tellellerdw rahatlıkla 5 tur 2.5 veya 3mm çapta 3-4 tel yapılabilir ve tanesi 1 TL ye satılan bu tellerin 8 tanesini bile 1 TL altında yapabilirsiniz.

İhtiyaç devirli akülü matkap veya vidalama seti mümkünse büyük akülü 9.6V gibi Black Decker gibi. Makara verdiğim GA larda tel. Yan keski ve karga burnu. Tel sarımı içinde bir coil master set, curo coil sarım veya jig sarım aparatı.

Yapım şekli için youtube a "How I Make Clapton-Twisted Coik Wire" yazın bir çok yapım şeklini görün.
Ben sizin için bir tanesini aşağıya ekliyorum.

Ayrıca yurtdışında bu iş için makina bile üreten markalar var yine youtube de göreceksiniz.
Tel üretmeden önce çok basit bir uygulama ile ohm hesaplaması yapabilirsiniz Google Player ve ITunes Store da Vape Tool yazın bir çok uygulama vardır. Hangi telde hangi sarımda hangi tur ve çapta, single veya dual coil de kaç ohm üretir heseplayıp tel sararsanız sorunsuz aynı sonucu elde edersiniz.
Şimdiden başarılar.

Dikkat ! Devirsiz matkap kullanırsanız yani normal matkap ve birde karga burnundan teli kaçıtırsanız elinizi yaralama şansınız yüksek sakın denemeyin. Denemelerinizde plastik eldiven değil iş eldiveni kullanmaya çalışın.
EVYAP CAN'DIR !

Yorumlar

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .