Nasıl lezzetli likit yapılır.

kategorisi Likitler

Merhaba ben aylık buhar masrafımı indirmek için likit yapım çalışmalarına giriştim fakat her seferinde leş gibi likitlerim oldu bu konuda sizlerden açıklama ve yardım bekliyorum teşekkürler.

Yorumlar

• İlk evyap karisiminizi yapip tattiginizda, sizi en cok hayal kirikligina ugratacak sey yaptiginiz likitin icilemeyecek derecede kotu olmasidir.

Bu sizi evyaptan hatta buharlamaktan bile sogutabilir.

Kendiniz ilk karisim yaptiginizda zaten mucizeler beklemezsiniz. En azindan icilebilir bir likit yapip buhar butcenizi dusurmek istersiniz

Bunu anlayisla karsiliyorum. ben de dahil evyapcilarin hepsi bu amacla yola çıktık.

Elimden geldigince size bu yolda yardimci olmaya, olasi hatalar ve cozumlerini anlatarak evyaptan vazgecmemenize calisacagim

Likitlerinizin basarili olmamasinin birinci sebebi henuz yeterli deneyiminizin olmamasidir.

Hergun buharlayacaginiz likit karisimlarina basladiginizda mukemmel sonuclar elde edeceginizi umit etmeyin.

İlk karisiminizin piyasada satilan premium likitler kadar lezzetli olacagini sakin beklemeyin

Kafaniza uyan lezzetlere ulasmaniz, bu is icin harcayacaginiz zaman ve kazanacaginiz deneyimle dogru orantili olacaktir

Bircok karisim yapacaksiniz, malzemeleri tanimaya baslayacaksiniz.

Hangi nbase i ne kadar kullanmaniz gerektigini, hangi aromalardan ne oranlarda kullanmaniz gerektigini deneyerek ogreneceksiniz.

Kisacasi bu isin arkasindaki kimyayi, yaparak ve deneyerek cozmeye baslayacaksiniz.

Yaptiginiz likitleri tadip aromalar arasindaki iliski ve harmoniyi anlamaya baslayacaksiniz.

Diyelim Kafanizda cukulatali karpuz gibi bir hayal olabilir, ama denedikce goreceksiniz ki karpuzla cukulata olmuyor

Bu deneyimi edinmek icin mumkun oldugunca ilk donemlerde denenmis, herkes tarafindan kabul gormus recete/tarifeler yaparak baslayin

Bunlari yaparken bir barmen veya ahci mantigiyla degil de daha cok bir kimyager mantigiyla dusunmeye calisin

Basarili receteleri yapmasaniz bile inceleyin. İcindeki meyva, tutun, krema veya unlu aromalarin yuzdelerini anlamaya öğrenmeye gayret edin

Yaptiginiz recetelerde mutlaka ama mutlaka notlar tutun. İlk karisim anindaki lezzetini, iki uc gun sonraki lezzetini ve tam demlenme sonuclarini bir kenara yazin

İnsanlar not tutmadiklarindan devamli ayni hatalari yapmaya devam ederler

Mumkun oldugunca cok karisim yapmaya calisin. Mumkunse Haftada en az iki uc tane 15-20 mllik karisimlar yapin

Bir baska sebep ise henuz hosunuza gidecek aroma turlerinin oturmamis olmasidir

Unutmayin evyapi kendiniz icin yapiyorsunuz. Birilerine begendirmek veya ticari olarak pazarlamak icin degil.

Bircok insanin cok begendigi, oldukca populer kezzetler sizin icin iyi olmayabilir.

Ornegin benim sadece buharci dili oldugumda kullandigim mentollu likitleri esim hergun kullaniyor.

Her ne karisim yaparsam yapayim icine biraz mentol koydum mu esimden tam not aliyorum ve severek buharliyor

Kendinize uyan aroma paletlerini kesfedene kadar degisik tip aromalarla karisimlar yapip notlarinizi alarak denemeye devam edin

benim en sik karsilastigim bir ucuncu sebep ise

Malzemelerinizin kotu veya bozulmus olma ihtimali

Eger kotu malzeme ile karisim yaparsaniz likitleriniz de kotu olacaktir

Karistirmadan once nbaseinizi vg nizi aroma koymadan buharlayip tadina bakin

Nikotin okside olmus mu? Vg nin buhari yerinde mi? bunlara tadıp bakın

Nbase i tadip aci lezzet alirsaniz o nbase in nikotini bozulmuştur, karisiminizda kullanmayin

yeni aldığınız bir nbase ise satıcı ile hemen temasa geçerek değişim talep edin.

eğer yüksek miktarda nbase aldıysanız, kullanacağınız kadarını bunun gibi 100 ml lik şişelere koyup, kalanın ağzını sıkıca kapatıp bir torbaya koyarak buzluk veya buzdolabında saklayın.

tabii nikotinin tehlikeli bir madde olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. buzluktaki diğer yiyecek maddelerine bulaşmasını istemezsiniz

Aromalarda da ayni sey gecerli. Aldiginiz aromalari karistirmadan once tek basina vg ile karistirp buharinin tadina bakin.

Bunun icin 5 ml lik kucuk karisimlar yapabilirsiniz. Tavsiyem tfa ve capella aromalari icin %5 fa ve inavera icin %2-3 gibi bir oran olacaktir

Bir aromayi tek basina vg ile karistirip hosunuza giden kezzeti alamazsaniz onu baska aromalarla karistirsaniz bile kezzeti degismeyecektir, yani gene hoşunuza gitmeyen bir likit yapacaksınızdır

Son olarak tum deneyimli evyapcilarin bildigi sebep karisima fazla aroma koymak olacaktir.

Ben cok tat almak istiyorum o zaman cok aroma koyayim mantigi evyap likitte kesinlikle faciayla sonuclanir

Biliyorum kafanizda mantikli gelebilir ama kimyasal olarak OLMUYOR.

• @NikolaTESLA dedi:

eğer yüksek miktarda nbase aldıysanız, kullanacağınız kadarını bunun gibi 100 ml lik şişelere koyup, kalanın ağzını sıkıca kapatıp bir torbaya koyarak buzluk veya buzdolabında saklayın.

Hocam 1 litrelik sipariş ettim 300 ml demleyeceğim buzdolabında mı saklamalıyım?

• @KevinAlc dedi

Hocam 1 litrelik sipariş ettim 300 ml demleyeceğim buzdolabında mı saklamalıyım?

Buzdolabında saklamayın.
    Karanlık ve serin bir yere koyun yeterli.

2-3 ay sorunsuz bozulmadan duruyorlar.
    3 aydan sonra bozuluyor. dolapta durunca da bozuluyor.

KevinAlc
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .