Tartışalım e sigara kansere sebep mi veriyor

kategorisi Buhar Cafe
Elektronik sigara kansere neden oluyor!
Yasal olmamasına rağmen neredeyse her yerde satılan elektronik sigaraya karşı Yeşilay savaş açtı. Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Erol Sezer "Sigaradan hiçbir farkı yok, hatta daha zararlı" diyor.
Yaşam
Pazartesi 24.04.2017 11:27
Günden güne büyüyen elektronik sigara tehlikesi hem bağımlılık yapıyor, hem de ciddi hastalıklara yol açıyor.
Genellikle sigarayı bırakmak için isteyenlerin tercihi olan elektronik sigara aslında sigaraya başlama sebebi bile olabiliyor. Prof. Dr. Recep Erol Sezer buharla birlikte alınan kimyasalların akciğer dokusunun ölümünü getirebilecek önemli etkileri olduğunu belirtiyor.

Sabah gazetesi
evyap

Yorumlar

• Nisan 2017 düzenlendi
    Ülkede tübitakın başında hayvanat bahçesi müdürü varken doktorlardan anca böyle bir açıklama gelir.Akciğer dokusunun ölümü bu nedir.Eger çok pimpirikli birisiyseniz içinize çekmeyin ağızınızın içerisindende nicoyu pek ala alabilirsiniz.Nico sakızı gibi bir tad bırakır ağızda yüksek nico.Fakat inanın şu şehrin havası e sigaradan daha zararlı :smiley: sigara kaynaklı Akciğer kanseri hastaların ciğerindeki zifirden kaynaklı müdahale ettikleri dokunun düzelme olanağı sıfırdır.Dikkat ederseniz e sigara karşıtı doktorlar demeçlerine hiç bir zaman sigarayla kıyaslama yapmazlar.Bunun sebebi sigaranın akciğeri geri dönüşü olmayacak şekilde zifirle kaplayıp kullanılamaz hale getirmesidir.Yani tamamen yoruma kapalı malesef kansersiniz dediklerinde müdahale edecek bir şans (cerrahi müdahale)dahi bulamayacak doktorlar.Peki e sigara keyif için içip sigaraya başlayan varmıdır?Ben hiç denk gelmedim.Aklıma geldikçe bu başlıktan konuya dahil edeceğim.
    evyap
  • Nisan 2017 düzenlendi

Evet, benimde dikkatimi çekti hiç bir zaman sigaradan daha zararlı diyen bir doktor görmedim.
    O kadar incelenirse soluduğumuz şehir havasının içerisinde binlerce zararlı madde olduğu görülecektir.
    E-sigaraya başlama sebebim sigaradan kurtulmak, fakat bunu uzunca bir süreye yaydım.
    1-2 yıl boyunca kademeli olarak nikotini azaltacağım.

Dünya sağlık örgütü sigara içenlere elektronik sigarayı tavsiye ediyor, kıyas yapıldığı zaman pek çok bilimsel araştırma elektronik sigaranın daha güvenli olduğunu gösteriyor.

Sigara ile eşdeğer zararı olsa bile elektronik sigaraya devam ederim, çünkü sigara daha fazla maliyetli ve üste sinen pis kokusu var.

Bu arada bir ara nikotin sakızı kullandım, sigara isteğini azaltıyordu fakat elektronik sigara kadar etkili değildi.

Manlnwhite
  • KK

Size işin kalp tarafını anlatayım. Allah hiç birinize göstermesin 2016 yılının Aüğustos ayında kalp krizi geçirdim, 4 balon yapıldı ve iki damarımda stent var. Bunun tek nedeni sigara arkadaşlar. Anjiyo sırasında narkoz almadım, bilekten bir ince boru ile girdiler, ekranda damarların halini gördüm, iki tanesi solucan gibi kıvrık kıvrık olmuş. Nikotin kalp damarlarını sertleştiriyor, damardan geçen yağ da buraları kaplıyor ve damarı tıkıyor, kan gitmemeye başlıyor. Bu olaya kadar 2 paket camel içiyordum, yaklaşık 21 yıl sigara içtim. Sonra buharla tanıştım, çok profesyonel değilim, vaparesso ve pico cihazlarım var ve hazır coil ve likit kullanıyorum.Tankalarını biliyorsunuz, gunde 2-3 defa dolduruyorum. Daha önce nefes almada sigaradan dolayı ciddi sıkıntılar oluyordu artık yok, ilk yıl düzenli olarak her ay kontrole gitmem gerekiyor, buhar ile birlikte kolestrol düzeyinde ciddi düşüşler oldu( kalp damatlarındaki yağ oranı) vs. Size nacizane tavsiyem sonuçta gene nikotin alıyoruz ama sigara kadar değil, elinizden geldiğince nikotin oranını düşük tutun ve gene sizler daha iyi bilirsiniz, merdiven altı likitlerden uzak durun. Ama lütfen bu paylaşımımı bilgi amacı ile okuyun, kalp ile ilgili bir sıkıntınız olmaması için yaş 40 ı geçtiyse mutlaka doktora gidin, nikotin her bünyede farklı etki yapabiliyor.. Herkese bol buharlı, düşük nikotinli, sağlıklı günler diliyorum.

Manlnwhite
  • Bu işte sigaradan tamamen kurtulduysanız en büyük prof sizsiniz sizi tebrik ediyorum sayın K.Benim ve diğer arkadaşlarımın yani bizim yaptığımız (dıy elikit değişik modlar vb)işin fantastik tarafı.Yoksa günlük likit tüketim limitimiz çok farklı olmuyor.
    K
  • Bir hekim olarak yaklaşık iki yıldır elektronik sigara kullanıyorum, bir çok hastama da yapılan araştırmalar sonuçlandıkça tavsiye etmeye de başladım, hiçbir zaman sigara içmeyen bir birey için tavsiye edilemez ancak sigara içen birey için diğer sigara bırakma yöntemleri ile başarıya ulaşılamadıysa, beraberinde sigara içmemek kaydıyla sigaranın yerine kullanılması sigara kadar zarar vermez. Ciğerde su toplama hikayesi ise pop corn lung ( bronşiolitis obliterans) hastalığının efsaneleşmiş halidir,ilk olarak yapay tatlandırılan mısır patlağı sektöründeki işçilerde meslek hastalığı olarak ortaya çıkmış ve aromadaki diacetil ile iliskilendirilmistir. diacetil içermeyen aromalarda bu risk yoktur. Bütün aromaların alerji ve hassasiyet yaratma riski elbetteki vardır ancak kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Bunun dışında pg ve vg ilaç sektöründe de kullanılan iki hammadedir. pg ile tariflenmiş alerji vakalari vardır ancak bu da kişisel hassasiyet ile ilintilidir. Sonuç olarak e sigara sigaraya alternatif diğer tekniklerin başarısız olduğu vakalarda kullanılabilen bu güne kadar yapılmış arastirmalarında sigaraya nazaran daha az miktarda kanserojen içerdiği bilinen bir nikotin replasman (yerine koyma )aracıdır. Zaman içinde yeni araştırmalar mutlaka yapılacak ve yeni etkileri ortaya çıkacaktır ama bugünden öngörülen şey sigara kadar zararlı olmayacağıdır.

Manlnwhite
  • İşin başka bir boyutunuda ortaya atmak isterim.daha düne kadar büyük küçük bir çok tekel ürünleri satan yerlerde x marka sigarayı öneren kişiler vardı.o zaman burdan bu işin pazar boyutu ortaya çıkıyor. Çok ciddi rakamlar var.Bir tanesinle tanışma fırsatım oldu.Bu firmalar ürünlerinde kişiyi bağımlılık artırıcı formüller üzerine sürekli araştırma halindeler.Ar-ge lerinde bu iş için çalışan kimyager ve araştırmacının sayısı korkunç boyutta.İnanın bir tiryakisini kaybetmek evlatlarını kaybetmekten beter yapıyor bu sigara firmalarını.Siz burada bu bilgi paylaşımlarını okurken onlar sizi nasıl kendi ürünlerine çekebiliriz onun derdindeler.Sosyal medya ve basın üzerinden ATEŞLİ İLE MUKAYESE yapmamalarındaki tek etken PARA.Elektronik sigara pazarlarına çok ciddi darbe yapıyor.Bir şekilde bunun önüne geçmeleri lazım.Gerekirse bu iş için insan hayatına dahi kasteder bunlar.
    evyap
  • Nisan 2017 düzenlendi

İngiltere Amerika gibi ülkelerde kanun ve bilim üstünlüğü gerçekten var, bilim adamlarını satın alamıyorlar.
    Avrupa ülkeleri, sigara cartellerinin gözünün yaşına bakmaz.
    Benim bir kaç komplo teorim var.
    Yani sigara kartellerinin yerinde olsam şunları yapardım.

E-Sigara için Komplo Teorilerim
    1.) sigara kartelleri elektronik sigara işine el atacak, özel likitler geliştirecekler.
    Bu özel formüllü likitlerin ayrı bir bağımlığı olacak, bakkallarda satılan bu likite alışanlar evyap likite tekrar dönemeyecek.
    Sigara ve sarma sigara ilişkisi gibi. Sarma sigaranın tadı berbat tekel sigaralarına oranla. O yüzden olur da bir gün tekel bandrollü likitleri markette görürsem bir süre satın almayıp kullananları takip edeceğim.

2.)Elektronik sigara işine el atmayıp rekabet etmeye kalkarlarsa bu rekabet adil olmayacak.
    Kasıtlı olarak kendileri piyasaya el alından zehirli likitler sunacaklar ve haberlerde elektronik sigara can alıyor, elektronik sigara kalp krizine sebep oldu gibi bilgiler yayınlanacak.

3.)Yine arızalı kısa devre yapması için özel olarak ayarlanmış e-sigara markalarının klonlarını piyasaya sürecekler.
    Patlama çatlama haberleri iyice artacak ve insanlar tümden e-sigaran soğuyacak.
    Sigara kartelleri için 10.000 adet kısa devre yapmaya programlı cihazı piyasa sokup insanları korkutmak zor iş değil.

Manlnwhite
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .