Elektronik Sigara ve Diş Sağlığı

kategorisi Makaleler

Elektronik sigara kullanmaya başlayanların en sık şikayet konusu yaptıkları bir konudur. Ancak sanılanın aksine elektronik sigaranın doğrudan diş sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Dolaylı olarak bir takım etkiler gösterdiği belirlenmiş olmakla birlikte asıl etki sigara kullanımı nedeniyle oluşur. Daha önce sigara içmeyen ama elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler bu diş sorunlarıyla, sigarayı keserek elektronik sigaraya başlayanların karşılaştıkları boyutda karşılaşmıyorlar.

Geleneksel Sigaranın Diş Sağlığına Etkileri

Sigaranın içerisinde binlerce zararlı toksinin bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bu maddelerin düzenli olarak doğrudan ağız yoluyla vücuda alınması, sahip oldukları özellikleriyle birlikte çeşitli etkiler de göstermesine neden olur. Geleneksel sigara ağız florası içerisinde gözle görülemeyen ve ince bir tabaka oluşturur. Dahası sigaradan sürekli alınan birçok öldürücü madde bakteriler üzerinde de doğrudan etkilidir. Sigarayı düzenli tüketmekle ağız bölgesinde bakteri oluşumuna da izin vermiyoruz denilebilir.

Bu iki durum özellikle dişlerimiz üzerinde zamanla oluşan pek çok probleme karşı duyarsızlaşmamıza sebep oluyor. Örneğin normalden çok daha sonra ve çok daha az olarak hissedilen ve aslında diş sağlığımızın bozulduğunun alarmı olan diş ağrıları nedeniyle, dişlerimiz kurtarılabilir çizgiyi geçebiliyor. Bununla birlikte yine sigaranın içerisinde bulunan birçok zararlı maddeye sürekli maruz kalan dişlerimizin normalden çok daha hızlı bozulduğu da bilimsel bir tespitdir.

Elektronik Sigara Diş Sağlığına Zarar Veriyor mu?

Elektronik sigaranın çalışma prensibinde sürekli buhara maruz kalan ağız yapımızda bir takım olumsuz etkiler oluşuyor. Bu etkilerin en başında sürekli bir şekilde yaşanan ağız kuruluğu gelir. E-sigara kullananların mutlaka normalde olduğundan çok daha fazla su tüketmeleri gerektiğini önemle belirtmeliyiz. E-sigara ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların henüz yetersiz olması, zararlarıyla ilgili net bir bilgiye ulaşmamızın önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Ancak diş sağlığı uzmanlarının bu konuda söylediği, sürekli yaşanan ağız kuruluğunun diş tartarlarının oluşumuna ideal bir ortam oluşturduğu ve devamında da eziyetli süreçlerin ortaya çıkabileceğidir. Henüz bilimsel bir dayanağı olmamakla birlikte elektronik sigaranın, diş sağlığı açısından dolaylı etkisi olarak sadece bu durum gösteriliyor.

Bu duruma engel olabilmek için e-sigara kullananların sürekli bir şekilde ağız kuruluğuna engel olmaları yani bol miktarda su tüketmeleri gerektiğidir. Bununla birlikte unutulmaması gereken ise geleneksel sigaranın diş sağlığına zararlarının yanında elektronik sigaranın diş sağlığına olan zararları kıyaslanamayacak bir durumdadır. Geleneksel sigaranın bırakılmasının ağız içerisinin normalleşmesi sürecine neden olduğu ve bu durumun var olan birçok diş probleminin de ortaya çıkmasına sebep olduğu, doğrudan bu duruma kullanılmaya devam edilen elektronik sigaranın neden olduğunu düşünmemize neden oluyor.

Elektronik sigaraya başladıktan hemen sonra dişleriyle ilgili problem yaşayan kişilerin, bu sorunlarla mutlaka uzmanlara başvurarak ilgilenmelerini tavsiye ederim. Çünkü bu problemler zaten uzunca bir süredir var olan ancak geleneksel sigaranın fark etmemize engel olduğu sorunlardır. Dolayısıyla giderek geri dönülemez bir noktaya gelebilir ve dişlerimizi kaybedebiliriz.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .