Cancer Research UK Uzun Süreli E-Sigara Kullanımı Sonuçlarını Açıkladı

Nisan 2017 düzenlendi kategorisi E-Sigara Haberleri

Cancer Research UK Uzun Süreli E-Sigara Kullanımı Sonuçlarını Açıkladı

Elektronik sigaralar giderek popülerleşiyor. Şimdi, İstanbul’un veya başka bir ilin kalabalık caddelerinde en az bir veya iki elektronik sigara kullanıcısına rastlamanız işten bile değil. Elektronik sigaraların bu kadar popüler olmasında en etkili olan unsurlardan birisi, yapılan araştırmaların elektronik sigaranın geleneksel sigara ve tütün ürünü kullanımından %95 oranda daha az zararlı olması yatmaktadır. Elektronik sigaraların geleneksel sigara ve tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğu daha önce Londra Üniversitesi tarafından ortaya konulmuş bir gerçek. Elbette bu, elektronik sigaranın tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Peki uzun süreli elektronik sigara kullanımının ne gibi yan etkileri bulunuyor? Cancer Research UK, uzun süreli e-sigara kullanımı sonuçlarını açıkladı

Uzun Süreli Elektronik Sigara Kullanımı

elektronik-sigara-ingiltere-kanser-arastirmalari (1)

Elektronik sigara üzerine yapılan araştırmalar, elektronik sigaranın normal tütün ürünleri gibi toksik içerik açığa çıkarmadığı için daha güvenli olduğunu ortaya koymuştu. Ancak bu inceleme ve açıklama genel olarak elektronik sigaların yapısı ve buharlaştırdığı nikotin bazlı elektronik sigara likitleri ile ilgiliydi. Yani elektronik sigaranın tütün kullanmadığı (dolayısıyla tütünü yakmadığı) için tütünün yanması sonucunda ortaya çıkan toksik maddelerle ilgisinin olmadığı pek çok araştırma sonucunda ortaya konmuştu. Elektronik sigara, tankına doldurulan elektronik sigara likitini (ki bu likitin nikotin oranları çoğunlukla 0,3,6,9 arasında değişebilir) buharlaştıran bir cihazdır. Elektronik sigara likitleri saf su, Propilen gliserin ve vejeteryan gliserin, aroma ve nikotin karışımından oluşur. Bu karışım elektronik sigara tarafından buharlaştırıldığında, ortaya nikotin içeren bir buhar çıkar ve bu buhar elektronik sigara likitinin aromasına göre değişen bir kokuya sahiptir.

Elektronik sigara ile ilgili daha önce yapılan araştırmaların pek çoğu elektronik sigara ve elektronik sigara likitleri ile ilgili yukarıda belirttiğimiz temel unsurları ortaya koyuyordu. Ancak yapılan yeni araştırmaların odak noktasında şimdi elektronik sigaralar veya elektronik sigara likitleri bulunmuyor. Yeni araştırmalar daha ziyade elektronik sigara kullanımının kullanıcılar üzerindeki etkilerine yoğunlaşmış durumda.

Elektronik sigaranın uzun süreli kullanımı ile ilgili araştırmalar İngiltere’de bulunan “Cancer Research UK” adında (İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı) adlı bir kuruluşa ait. Araştırmaların odak noktasında uzun süredir elektronik sigara veya geleneksel sigara kullanan kullanıcılar var. Elektronik sigara kullanıcıları ile ilgili araştırmalar, 5 farklı grup üzerinde yoğunlaştırılmış durumda. Bu kullanıcı grupları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sigara İçenler: Geleneksel Sigara Ve Tütün Ürünleri Kullanıcıları
Sigarayı Bırakıp Elektronik Sigara Kullananlar: Daha Önce Sigara Veya Tütün Ürünü Kullanıp Daha Sonra Elektronik Sigarada Karar Kılan Kullanıcılar. Elektronik Sigaraya Bağlayan Her 10 Kişiden 7’sinin Geleneksel Sigara Ve Tütün Ürünlerine Veda Ettiğini De Ekleyelim.
Nikotin Takviyesi İle Sigarayı Bırakanlar: Daha Önce Sigara Kullanırken Nikotin Takviyesi Sayesinde Sigarayı Bırakanlar.
Hem Sigara Hem De Elektronik Sigarayı Birlikte Kullananlar
Hem Sigara Hem De Nikotin Takviyesi Kullananlar
Peki elektronik sigara ve geleneksel tütün ürünleri ile ilgili bu araştırma bizlere ne gibi sonuçlar sunuyor? Araştırmalar devam etse de şimdilik yeni veriler, elektronik sigaralarla ilgili eski verilerle benzer ve parallellik arz ediyor. Elektronik sigara, toksik madde açığa çıkarmadığı için geleneksel sigaradan ve tütün ürünlerinden çok daha az zararlı gibi görünüyor. Ancak araştırma sonuçlarında bundan çok çarpıcı unsular var.

Elektronik Sigara Daha Az Kanserojen

elektronik-sigara-ingiltere-kanser-arastirmalari-vakfi-sonuclari (1)

Elektronik sigara yapılan son araştırmalara göre geleneksel sigaradan çok daha az zararlı ve daha az kanserojen. Bunda, elektronik sigaranın toksik madde açığa çıkarmaması büyük oranda etkili. Daha önce sigara kullanan ve elektronik sigara kullanan kullanıcıların idrar ve tükürük örnekleri üzerinde araştırma yapan araştırmacılar deneklerin örneklerinde kanserojen madde oranının %97.5 oranında daha düşük olduğunu ortaya koydu. Bir sigara dalında veya geleneksel başka tütün ürünlerinde “kanserojen” olarak adlandırılan maddeler NNAL ve NNK olarak isimlendiriliyorlar. “Nitrosamine” olarak da adlandırılan bu maddelere (kısaltmalardaki NNAL / NNK “Nitrosamine” Kelimesinden Geliyor) bütanol, pyridyl gibi madde grupları dahil ve bu maddeler birinci dereceden kanserojen.

Elektronik Sigaranın Sigaradan Zararsız Olduğu Hemen Herkesçe Kabul Edildi

Elektronik sigara kullanımı ile ilgili araştırmaları yöneten Lion Hahab, “Digital Trends” adlı dergide yaptığı açıklamada, elektronik sigara ile ilgili araştımaların daha önceki araştırmaları doğruladığı ve elektronik sigaranın geleneksel tütün ürünleri ve sigaradan %97 oranında daha az zararlı olduğunun bir kez daha doğrulandığından söz etti.

Sigaranın Kanserojen Maddeleri

sigara-kimyasal-maddeler (1)

Sigara, Püro, Pipo, Nargile…

Elektronik sigaranın geleneksel sigara ve tütün ürünlerinden daha az toksik madde açığa çıkardığı daha önceki pek çok açıklamada da karşımıza çıkmıştı. Bu arada küçük bir not; sadece sigara değil, tütünü yakarak kullanan pek çok ürün, aynı kanserojen içeriklerin açığa çıkmasına neden olur.

Örneğin nargile içiyorsanız, içtiğiniz nargilenin dumanında bir sigara dalından 40 kat daha fazla kanserojen madde bulunduğunu da ekleyelim. Sigaranın, geleneksel tütün ürünleri arasında en zararlı olmasına neden olan, sigaranın kolay ulaşılabilir olması. Bu durum; püro, pipo, nargile ve hatta tütün çiğnemenin daha az zararlı olduğunu göstermiyor.

Karbon Monoksit: Otomobil egzozlarından rahatsız mısınız? O zaman önce sigarayı bırakmayı deneyin. Bu gaz kanserojen olmakla kalmıyor, ciğerinize ilk çektiğinizde direkt beyninizi etkiliyor ve kapasitesini %50 oranında düşürüyor.
Arsenik: Arsenik genellikle zehirlerde kullanılır, özellikle de fare zehirlerinde
Amonyak: Temizlik malzemelerinde sıklıkla kullanılan bir katkı malzemesidir.
Sülfrik Asit: Bu madde sigaralarda düşük oranda bulunsa da, insan sağılığına son derece zararlı bir maddedir ve araba akülerinde kullanılır.
Benzen: Otomobil yakıtı üretiminde kullanılır.
Katran: Zift ve asfalt yapımında kullanılan bu malzeme, bir sigara içeriğinde bulunan en tehlikeli malzemedir.
Aseton: Oje çıkarıcı olarak kullanılan bir malzeme olup birinci dereceden kanserojen bir maddedir.
Methyl Ethyl Ketone (MEK): Sinir sistemini etkiler ve zararlı bir kimyasaldır.
Bir sigara dalında bunun gibi maddelerden pek çoğunu bulabilirsiniz. Maddelerin pek çoğu sadece kanserojen olmakla kalmıyor beyninizdeki nöronların ölümüne de sebep oluyor. Eğer sigara içmenin sadece size zararı olduğunu düşünüyorsanız, sigara içmenin kalıcı DNA hasarına sebep olduğunu da ekleyelim. Yani sigara sadece sizi değil, sizden sonraki nesilleri de kötü etkileyen bir maddedir. Sigara kullanımının sperm sayısında da gözle görülür bir azalmaya sebep olduğunu da ekleyelim. Elektronik sigara likitlerinde ve buharında bu maddelerin hiçbirine bir sigara dalındaki oranlarla rastlamazsınız. Bu arada eğer sigarayı bıraktıktan sonra vücuduma neler oluyor? sorusunun cevabını daha önceki içeriklerimizden bulabilirsiniz.

Elektronik sigara, nikotin ihtiyacınızı sigaradan daha az zararlı bir şekilde karşılar. Bu arada nikotinin kanserojen bir madde mi yoksa sadece damarları daraltma özelliğinin olup olmadığı da hala tartışılan bir mesele. Özetle; elektronik sigara tamamen zararsız değildir, ancak geleneksel sigaradan daha az zararlı ve kanserojen olduğu yapılan araştırmalarla da ortaya konmuştur.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .