Yaga.BestContent.Action

 • Kargo fiyatları neden arttı

  2013 ten bu yana ülkede ekonomik resesyon vardı. 2017 yılı mart ayı itibariyle patlak veren adı konulmamış bir kriz var ülkede. Herkes batıyor fakat OHAL durumundan dolayı kimse iflas açıklayamadı henüz. OHAL kaldırılınca (ki seçime kadar kaldırılmayacak) o zaman peş peşe iflas açıklayıp alacaklısını kitleyecek bir sürü firma ve şirket.
  2017 mart ayında kredi garanti fonu kapsamında özel sektör borçları kamuya aktarıldı. Bu ne demek? Yarın bir gün reel borcu 300 milyar doların üzerindeki özel sektörün borcu devlet eliyle halkın sırtına vurulacak demek.
  Bitmedi dahası da var, Reza Zarrab davası sonuçlanacak ve ülkedeki bankalara on milyarlarca liralık ceza kesilecek. O borcu ödeyecek durumda mıyız? Hayır. Bir şekilde ödemeye çalışırsak kimin sırtına bu yük binecek? Gariban halkın. Ödemezsek ne olur? Siyasi ve ekonomik yaptırımlar ve hatta ambargo. İki ucu b*klu değnek yani.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Biten bir şeyler varsa o da tarım ve hayvancılık. Eskiden kriz geçirsek de kendine yeten bir ülkeydik. Şimdi her şeyimizi ithal eder olduk. Sapla samanı ithal eder olduk, yetmedi canlı hayvan ithal eder olduk, o da yetmedi artık et ithal ediyoruz.
  Bana bir tek ülke gösterin ki kendi elindeki zeytin ağaçlarını katledip Tunus'tan zeytin yağı ithal ediyor olsun.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Zaten kırılgan yapıdaki ekonomimize kısa ve orta vadede hiçbir getirisi olmayacak betonarmelere, mega projelere, hazinede kalan can suyu niteliğindeki birkaç damla da hunharca akıtıldı. Bana bir tek ülke gösterin ki yap-işlet-devret projesinin hem finansörü hem garantörü devlet olsun.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Ülkenin tüm öz kaynakları çoktan satıldı. Parası yine hazine tahvillerine oranla devede kulak kaldı. Elde bir tek bor kaldı. Aaa o da ne, birileri çoktan borun varlık fonuna alınması için süreç başlatmış, başka birileri de Etibank'ı satma derdinde.
  Bitti mi? Bitmedi.
  Ülkenin can damarı olan sistemlere bir bakalım:
  1) Eğitim: Keşmekeş. Her gelen yeni bir sistem getiriyor, hepsi birbirinden işe yaramaz ve bilimsellikten uzak.
  2) Adalet: Avukat arkadaşımın dediğine bakılırsa 15 temmuz sonrasında savcılar tarafsızlığını yitirmiş, hükümet emriyle iş görür hale gelmiş.
  3) Ordu: Sürekli daraltılan bütçe ve asker kaçaklarının veya çürük alanların müthiş boyutlara ulaşması ile gittikçe güçsüzleşti.
  4) Bilim ve Teknoloji: Bilimsellikten ne kadar uzaksak teknoloji de o kadar uzak. Ülkenin yazılım mühendisleri ve aklı başında insanları patır patır ülkeden ayrılıyor. "Ya sev, ya terket" demekle işler çözülmüyor. Bunun en ağır darbesini ilerleyen yıllarda ordu ar-ge kısmında göreceksiniz.
  Hal böyleyken 2017 eylül ayı itibariyle tırmanmaya başlayan dolar ile milletten ayılanlar olmaya başladı. Tabi ard arda gelen zamlar, yeni vergiler, mevcut vergilerin artması ve cezalar ile ayılan kişi sayısı da artmaya başladı. 2018 için gelecek olan kriz öylesine saklanmaz hale geldi ki artık ekonomi bakanından tut başbakana kadar "2018 yılı zor geçecek" diye dile getirmeye başladı.
  Evet 2018 zor geçecek, kemerleri bağlayın.

  Ben bütün bunları Muz Cumhuriyeti için yazdım. Bizim kargo ücretleri niye arttı ben de anlamadım yahu.

  Mikayil
 • Pico mu Smok 220w mi

  mtl 10-20 watt arası kullanılır.

  smok 220 watta kadar çıkıyor. yani hiç bir zaman kullanmayacağınız bir watt yükseliği.

  pico ise 75 watt sanırım. tüm ihtiyacınızı karşılıyor.

  smok kendi atomizeri ciğer çekimi için yani mtl değil dl için.

  mtl=sigara içim (az buhar önce ağıza sonra ciğere çekilir sigara gibi sıkı içim ve az buhar verir)
  dl=ciğer çekim (nargile gibi içilir, bol buhar verir direk ciğere çekilir.)

  piconun kendi atomizeride mtl değildir. mtl içeceksiniz pico mod'un üzerine bir mtl atomizer takmanız lazım.

  smok iki pilli bir cihaz. maddi hesabı yaparken pil fiyatlarını da hesaplayın, isteğe göre harici şarj cihazınada ihtiyacınız olabilir.

  fazla düşünmeyin seçin birini derim. önemli olan bir an önce başlamak.

  beklerken sigaraya verdiğiniz 10 günlük para o bahsettiğiniz 100 lira edecek nasılsa.

  BrockOhurnBrockOhurn
 • Yeni başlangıç olarak hangi cihaz

  ijusts alın.

  i justs 6 ay sorunsuz kullandım. daha sonra daha prof cihazlara geçtim ama hala ijust'ı arıyor gibiyim. tekrardan i just alıp devam edebilirim.

  şarjı iyi gider.
  kullanımı çok kolay. koy likiti iç.

  her açıdan pratik bir cihaz.

  fthncr
 • Nasıl lezzetli likit yapılır.

  @KevinAlc dedi

  Hocam 1 litrelik sipariş ettim 300 ml demleyeceğim buzdolabında mı saklamalıyım?

  Buzdolabında saklamayın.
  Karanlık ve serin bir yere koyun yeterli.

  2-3 ay sorunsuz bozulmadan duruyorlar.
  3 aydan sonra bozuluyor. dolapta durunca da bozuluyor.

  KevinAlc
 • Elektronik sigara oyunu

  Sigaraları öldürüp, likitleri topladığınız bir elektronik sigara oyunu.
  Şimdilik sadece Androidde varmış.

  erdem82
 • Kayfun v5 aroma sorunu

  Hepinize tesekkur ederim. Sarım yapmaya yeni baslamıstim. Dediğiniz gibi 2 mm kılavuzla 0.9 - 1 ohm 13.7 -14 watt da pamuguda biraz cömert kullaninca kayfun 5 şimdi on numara oldu.
  NikolaTESLA
 • Likit boğazımı yakıyor

  buharcı dili dediğimiz vaka bu ne yazık ki bende hoşlanmıyorum ama sadece siz değil herkese olan bir durum bu nane aromalı likitler kullanmak faydalı oluyor keskin nane aromalı bir likit alın böyle durumlarda onu için ben bu şekilde aşıyorum bu sorunu bir nevi RESET atmak gibi düşünün.

  selçuközbay33
 • Likit karıştırma yöntemleri

  Likit nasıl karıştırılır?

  Bu yazımda sizlere pek çok çeşitli likit karıştırma yönteminden bahsedeceğim.
  Likit karıştırma aşamasından sonra demleme aşamasına geçeceksiniz, yazının en altında likit demlemenin püf noktaları isimli makaleye ulaşabilirsiniz.

  1.Elde likit çalkalama (Manuel)
  Tecrübelerime dayanarak her türlü karıştırma yöntemini denemiş biri olarak elde manuel olarak 10 dakika karıştırmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Elde sağlam bir şekilde çalkaladığınız likitler ile mikser - ultra sonic - yada manyetik karıştırıcıda tuttuğum likitler arasında aman aman bir fark göremedim. Elde bir güzel çalkalayıp likiti demlemeye bırakabilirsiniz, yeterlidir. İçiniz rahat etsin diye 10x2 şeklinde 2 set karıştırabilirsiniz. Elde çalkanan likitlerin sadece dem süresi diğer yöntemlere göre uzun olabilir yoksa bileşenlerin homojen olması için yeterlidir.

  2. Manyetik Karıştırıcı
  Manyetik karıştırıcılar kimya laboratuarlarında kullanılan bir alettir. Adından da anlaşıldığı üzerine manyetik kuvvet uygular.
  Balık adı verilen mıknatısı karıştırılacak kabın içine koyarız ve bir yandan manyetik gücü ayarlayarak karışma hızını hızlandırabilir yada yavaşlatabiliriz.
  Manyetik karıştırıcı nereden alınır?
  Hazır laboratuarlarda kullanılan manyetik karıştırıcılardan satın alabileceğiniz gibi. (200 lira civarı) Kendi imkanlarınız ile daha ucuz maliyetle kendi manyetik karıştırıcınızı da yapabilirsiniz. Evde kendi manyetik karıştırıcınızı yapmayı düşünüyorsanız, buraya tıklayarak nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  Manyetik karıştırıcı kullanmanın dezavantajı:
  -Karışım hava ile çok fazla temas edebilir.
  -Likit kaybı yaşanabilir.
  Manyetik karıştırıcı kullanmanın avantajları:
  -Likitin demlenme süresini kısaltır.

  3. Ultrasonic karıştırıcı
  Likitin köpüklü sütlü kıvamını 10 dakikada içerisinde şeffaflaştırıyor ve rengini biraz oturmasını sağlıyor. Likit demleme süresi 1 haftaya kadar kısaltabilir. Özellikle yeni yaptığınız likiti ultrasonicten geçirdiğiniz gibi deneme şansı bulabilirsiniz. Normal şartlarda içilemeyecek olan likitinizi kısa sürede içilir kıvama getirir.
  Likit yapmak için Ultrasonic karıştırıcı kullanmak şart değildir fakat likitlerin demlenme süresinin kısaltılması isteniyorsa kullanılabilir.
  Ultrasonic karıştırıcı moleküler düzeyde hızlı bir karışım sağlar.

  4.Mikser kullanmak
  Likitlerinizi karıştırmak için minik mikserlerden kullanabilirsiniz. 10-15 lira gibi fiyatlara satılan minik mikserler vardır. Fakat bu mikserlerin etkisi o kadar güçlü değildir. Daha güçlü motorlara sahip mikserleri kullanmayı düşünebilirsiniz, eğer güçlü bir mikser kullanacaksanız karıştırma işlemini fazla uzun tutmayın ve mümkünse ağzı kapalı bir sitem kullanın. Ağzı açık karıştırma işlemlerinde hava ile temas olacaktır. Aroma yada nikotin kaybı yaşayabilirsiniz.

  5.Çamaşır makinesinde likit karıştırmak
  Likitler iyice sarılıp çamaşır makinesine atılır.(sağa sola çarpıp kırılma,dökülme,patlama olmaması için)
  En güzel özelliği çok fazla likitiniz varsa hepsini birden karıştırmasıdır. Az miktardaki likitler içinse zahmetli ve uğraştırıcı bir yöntemdir.

  6.Vantilatör ile likit karıştırmak
  Bir vantilatöre bant ile likit şişesini yapıştırarak karıştırabilirsiniz.

  7.Araba yada bisiklet tekerleğine bağlayın
  Araba yada bisikletinizin tekerleğine bağlayarak likitlerinizi karıştırabilirsiniz. Ayrıca arabanızın torpido bölümüne likitlerinizi koyarsanız titreşimler az çok ultrasonik karıştırıcı etkisi yapar. Fakat bunu yaz aylarında denemeyin arabanın torpidosu likit için fazla sıcak olabilir.

  8.Matkapla likit karıştırmak
  Elinizin altında herhangi başka bir karıştırıcı imkanınız yoksa son çare bu yöntemi deneyebilirsiniz. Karıştırmaya uygun bir başlık ayarlayıp likitlerinizi matkapla karıştırabilirsiniz.

  9.Ev yapımı düzenekler kurun
  Youtube yada google üzerinden ''Homemade Mixer Machine'' yazıp aratarak ev yapımı basit düzenekleri inceleyebilirsiniz.
  Bazı ev yapımı karıştırıcı düzenekleri ;

  kafkefwaterdust
 • E-Sigaraya yeni başlayacağım

  XSeA
 • Likit aroması uçuyor

  Bazı aromalar özellikle meyvalı aromalar likitin vg pg oranına bakmaksızın likitle adaptasyonu hızlıdır.Sadece bir kere karıştırıp hafif çig tadı gelsede tüetilebilir.Kullandığınız aromayı tanımak çok önemli.Bu şu demek ilk karışımdan itibaren yapay bir aroma veren meyvalı bir likit 3-5 gün sonra çok farklı formlara bürünebiliyor.örnek verecek olursak muz ve kavrulmuş badem aromalı bir likit ilk 7 gün boyunca buram buram yapay muz kokucaktır.Fakat ilerleyen zamanlarda demlenme ve havalandırma süresi ile beraber likitinizde badem aroması azar azar ön plana çıkacaktır.Buda meyva aromalarında kullanılan bileşenlerin uçuculuğu ve vg pg nin emiliyasyonu hapsetmesi ile alakalı bir durumdur.Bu size likitinizi hangi % oranda aroma katmanız gerektiğini ve en önemlisi tütekitm timeline(zaman çizelgesini) çıkarmış olucaktır.Meyve aromalı likitleri çoçuk maması cam kavanozlarında yapar 2 gün içerisinde şişelerim.5 gün içerisindede tüketime başlarım.meyva aromalı likitlerimde tüketim sürem 1 ay sonrası değildir.Çünkü aroma yüzdem %6 dır.Nbase maximim %4.5 içerisinde tutacak diğerleri şişenin açılıp kapanması esnasında havaya karışacak.Buda liktteki içim hazzını azaltıcaktır.Size tavsiyem şişedeki havayı en az hava kalıcak şekilde muhafaza etmeniz.
  okangsevyap