Yaga.BestContent.Recent

 • Likitler nasıl saklanmalı

  Herkese merhaba,
  Bugün bir çok insanın kafasında soru işareti oluşturan bir konuyu masaya yatıralım istiyorum.

  Konumuz likitler nasıl saklanmalı ve korunmalıdır?

  Likit içinde barındırdığı birleşenler açısından dış etmenlere çok hızlı tepkiler verebilir bunlardan en hızlı tepkimeye giren Nikotindir nikotinin baş düşmanı oksijendir yani aslında kaçışı olmayan bir etmendir bu oksijensiz bir ortam yaratabilmek mümkün olmadığına göre bundan en az etkilenmesi sağlanmalıdır bu aşamada yapılabilecek tek şey mümkün olduğunda likitin açık bırakılmamasıdır. Her likit açık kaldığında özellikle en üstteki katmanda bulunan nikotin oksitlenmeye başlar.

  Nikotinin oksitlendiğini nasıl anlarız?

  Nikotin zaman içerisinde oksitlendikçe renk değiştiren bir maddedir, nikotin saf hali itibari le şeffafe yakın bir renkte iken, oksitlenmeye başladığında renk sarıya ve turuncuya dönüşmeye başlar, likit içerisindeki nikotininin renk ile oksitlenip oksitlenmediğini içinde bulunan aromalar nedeni ile anlayabilmek mümkün değildir, nikotinin oksitlenip oksitlenmediğini renk ile anlayamıyorsak ne yapmalıyız? Bunun en basit yöntemi elmadır bir dilim elmaya bir damla likit damlatın, eğer elmanın rengi kırmızıya dönüşüyorsa o likit oksitlenmiştir.

  Likitlerin baş düşmanı bilinenin aksine sıcak değil SOĞUKTUR, likitler sıcaktan etkilendiklerinin tam 2 katı soğuktan etkilenirler, likitin donup tekrar erime noktası içerisinde bulunan VG sebebi ile çok düşüktür, eğer kış aylarında likitinizi donmaya maruz bırakırsanız, her çözülmede tat değişecektir (donmadan kastım buz şeklini alması değildir)

  Likitler sıcak ortamda akışkanlaşır ve bu da coilin likiti tutmasını engeller, bu durumda atomizerlerinizden likit sızmaya başlar, eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız likitinizi buzdolabınızın içinde saklayabilirsiniz, bunun için buzdolabının meyvelik diye adlandırdığımız kısmını kullanmalısınız.

  Likitin en büyük düşmanı ışıktır ,ışıktan kastım ampül ışığı değil, güneş ışığıdır güneş ışığında bulunan UV ışınları likitteki PG'yi yakar, bu yanma sonucu acı bir tat oluşur, likitlerinizi kesinlikle güneş ışığına maruz bırakmayınız.

  Likit şişesi son derece önemlidir, özellikle UV ışınına maruz kalan plastik, likit içerisine kokusunu bırakır, bu durumda sanki erimiş plastik içiyormuş hissi oluşur, bu yüzden mümkün olduğunca cam kullanılmalıdır, likitlerinizi yanınızda taşırken yaz aylarında unicorn diye adlandırdığımız plastik şişeleri kullanmayınız. Eğer dışarıda likit taşımak zorunda kalırsanız bunu cam şişe veya metal ile işlenmiş kapalı korunaklı likit taşıyıcılarda yapınız.

  Umarım burada kendimce anlatmaya çalıştığım konular bazılarının işine yarar ve likitlerinizi daha uzun sürede ilk halindeki kalitenizi kullanmanıza vesile olur.
  Hepinize aileniz ve sevdiklerinizle uzun ve sağlıklı günler diliyorum.

  hazanist
 • sigara içimi tank tavsiyesi

  Özel mesaj gönderdim.

  m_varlisabboy
 • Ciğer çekim mi, Sigara içim mi?

  Neden Sigara İçim

  1) sonuçta tamamen zararsız bişey değil bu sayede daha az likit tükettiğiniz için daha sağlıklı
  2) likit ve pil tasarrufu aynı zamanda daha küçük modlar taşıyabilme hatta yedek likit ve pil taşımaya gerek kalmaması durumları.
  3) herhangi bi Cafe de sigara içilen alanlarda bile ciğer çekimi atomizerler etrafta tepki çekmenize neden olur hatta. yoldanyürürken bile tepki çekersiniz yada en azından elimizdekini merak ettikleri için sürekli taciz edilirsiniz ama mtlden çıkan buhar bunlardan sizi oldukça kurtarır.
  4) yüksek aroma performansı.
  5) ciğer çekiminde yorulan ciğerleriniz mtl de dinlenme fırsatı bulur.

  misterek0
 • Ciğer çekim mi, Sigara içim mi?

  1- sigara içen biri için MTL bırakmaya daha yardımcıdır. Ciğer çekimi ile daha zorlanılır.
  2- az pil ve likit tuketimi
  3- az buhar. Toplumda dikkat çekmez. Evde heryeri sis kaplamış gibi olmaz. Hatta kapalı ortamlarda bile çaktırmadan içilebilir.
  4- Kibardır, naiftir, daha estetiktir.
  5- Araç kullanırken içilebilir.
  6- Ejderha olmanıza gerek yoktur.
  7- Aslolan mtl dir, gerisi hevestir.

  misterek0
 • Ciğer çekim mi, Sigara içim mi?

  Esigaraya ciğer çekimi ile başladım.4-5 ay kadar bir kaç çeşit atomizer (rta-rda-rdta) kullandım.
  Ama sigara isteğim hep oldu ve sonunda bir x marka alıp mtl deneyelim dedim. Sigarayı tamamen unutturdu.

  Çoğumuz sigarayı bırakmak için e-sigaraya geçiyor. Ciğer çekimini nargile gibi düşünce ( insanlar sürekli sigara değilde nargile içmediğine göre) günlük hayatta bir süre sonra sıkılıyor bence.

  misterek0
 • Ciğer çekim mi, Sigara içim mi?

  Ciğer çekimini bırakalı çok oldu,neden dersen;
  Birinci sebebi mtl'de ciger cekimine gore cok daha fazla boğaz vurumu var.
  İkincisi mtl'de ciğerçekimine göre çok daha fazla aroma var (bana göre).
  Üçüncüsü ciğer çekiminde maalesef içindeki sigara içme isteğini söndüremedim , için tarzından dolayı içerken ben arada sigara içiyordum.
  Dördüncüsü (tabi atomizerden atomizere gore degisir) cigerde aşırı likit tüketimim vardi. Şu anda ciğerde 1 ayda tükettiğim likiti 2 ayda tüketiyorum.
  Besincisi evde yoğun buhardan dolayı oluşan eş şikayeti.

  Sonuç mtl ile çok mutluyum. Ha derseniz ki aradığını buldum mu? Bulsam da hala denemeye devam.

  misterek0
 • Ciğer çekim mi, Sigara içim mi?

  Selamlar; Bol Buharlar Herkese...
  Ciğer çekim nedir? / MTL ( Sigara içim) nedir ?
  Neden ciğer çekim / Neden MTL ?!

  Ciğer çekimi
  Yüksek buhar (+) bence - ama genel olarak +
  Düşük aroma (-)
  Yüksek pil tüketimi (-)
  Yüksek likit tüketimi (-)
  Ciğer yorumu ve baş ağrısı (-)

  MTL (Sigara içimi)
  Düşük buhar (-) bence + ama genel olarak.
  Yüksek aroma (+)
  Düşük pil tüketimi (+)
  Düşük likit tüketimi (+)

  Ben MTL DİYORUM ve açıklama olarak daha az buhar ciğere çekmek, daha az nicotin çekmek, daha az watt olduğu için zarar, daha az likit tüketimi, daha az pil tüketimi, daha az buhar, ama hava deliği daha küçük dar olduğu için daha fazla aroma ve tatmin ve bir bakıma esigarada son nokta diyorum.
  Ve bu konuyla ilgili 3 degerli abimin yorumunu da ekliyorum.. yuksek musadeleri ile....sonuncusu tam nokta atışı bu arada :-)
  1. Mtl
  Daha kısık hava deliği olduğu için tatminligide var. Teknik açıdan bakılacak olursa düşük watt verilmesinden sebep pg, tel , gliserin ,nikotin, aroma minda daha az tecavüze maruz kaldığı, düşük likit tüketimine bağlı olarak aroma ve gliserin vb larinda vücuda az miktarda alınmasından ötürü daha sağlıklıdır da denilebilir. Ayrıca daha keyfli elektronik sigaranın altın vuruşu yada Son line ı da denilebilir...
  2.Boğaz vurumu denen olgu sadece Mtl içimde keşfedilen ve aslında bir çoğumuzun camel kullanmasına sebep olan durumdur.
  Ciğerde bu keyif söz konusu değildir.
  Açıkçası bütün gün top oynamış ve susuzluktan ölmüş çocuğun,okulun bahçesindeki musluğa ağzını dayayıp nefesi, kalana kadar su ihtiyacını gidermesi ile,akşam evde açılan şili şarabını yudamlamak arasındaki farktır mtl ile dl arasındaki fark.
  Daha sağlıklıdır (az zararlı da denebilir)
  Ekonomiktir.
  Bir bakıma altın vuruş veya evrimdir.
  3. (NOKTA ATIŞI BENCE) Uzun lafın kısası ; deliğin küçüğü güzeldir ... demişti değerli abimiz... espri ama tam anlatıyor.

  misterek0
 • Ciğer çekim mi, Sigara içim mi?

  Ben ciğer çekimi yapıyorum, ama hava kanallarını buyuk oranda kapatıp sigara içimi drip tip takarak sigara içimi yapıyorum, ama keyifli olmuyor. Millet 250 tl alıp expromizer tank aldığına göre demek ki hava kanalını kapatarak bu işi zevki çıkmıyor. Kullandığım cihaz smok Alien, benim şuan için tercihim ciğer çekimi, aslında ciğer çekiminden başka seçeneğim de yok şu an için.

  misterek0
 • Vaporesso Revenger

  ekranı ters çevirme pek çok cihazda var. hiç bir mantığı yok.
  ben mavisini daha çok beğeniyorum.

  sergen222
 • Nasıl lezzetli likit yapılır.

  İlk evyap karisiminizi yapip tattiginizda, sizi en cok hayal kirikligina ugratacak sey yaptiginiz likitin icilemeyecek derecede kotu olmasidir.

  Bu sizi evyaptan hatta buharlamaktan bile sogutabilir.

  Kendiniz ilk karisim yaptiginizda zaten mucizeler beklemezsiniz. En azindan icilebilir bir likit yapip buhar butcenizi dusurmek istersiniz

  Bunu anlayisla karsiliyorum. ben de dahil evyapcilarin hepsi bu amacla yola çıktık.

  Elimden geldigince size bu yolda yardimci olmaya, olasi hatalar ve cozumlerini anlatarak evyaptan vazgecmemenize calisacagim

  Likitlerinizin basarili olmamasinin birinci sebebi henuz yeterli deneyiminizin olmamasidir.

  Hergun buharlayacaginiz likit karisimlarina basladiginizda mukemmel sonuclar elde edeceginizi umit etmeyin.

  İlk karisiminizin piyasada satilan premium likitler kadar lezzetli olacagini sakin beklemeyin

  Kafaniza uyan lezzetlere ulasmaniz, bu is icin harcayacaginiz zaman ve kazanacaginiz deneyimle dogru orantili olacaktir

  Bircok karisim yapacaksiniz, malzemeleri tanimaya baslayacaksiniz.

  Hangi nbase i ne kadar kullanmaniz gerektigini, hangi aromalardan ne oranlarda kullanmaniz gerektigini deneyerek ogreneceksiniz.

  Kisacasi bu isin arkasindaki kimyayi, yaparak ve deneyerek cozmeye baslayacaksiniz.

  Yaptiginiz likitleri tadip aromalar arasindaki iliski ve harmoniyi anlamaya baslayacaksiniz.

  Diyelim Kafanizda cukulatali karpuz gibi bir hayal olabilir, ama denedikce goreceksiniz ki karpuzla cukulata olmuyor

  Bu deneyimi edinmek icin mumkun oldugunca ilk donemlerde denenmis, herkes tarafindan kabul gormus recete/tarifeler yaparak baslayin

  Bunlari yaparken bir barmen veya ahci mantigiyla degil de daha cok bir kimyager mantigiyla dusunmeye calisin

  Basarili receteleri yapmasaniz bile inceleyin. İcindeki meyva, tutun, krema veya unlu aromalarin yuzdelerini anlamaya öğrenmeye gayret edin

  Yaptiginiz recetelerde mutlaka ama mutlaka notlar tutun. İlk karisim anindaki lezzetini, iki uc gun sonraki lezzetini ve tam demlenme sonuclarini bir kenara yazin

  İnsanlar not tutmadiklarindan devamli ayni hatalari yapmaya devam ederler

  Mumkun oldugunca cok karisim yapmaya calisin. Mumkunse Haftada en az iki uc tane 15-20 mllik karisimlar yapin

  Bir baska sebep ise henuz hosunuza gidecek aroma turlerinin oturmamis olmasidir

  Unutmayin evyapi kendiniz icin yapiyorsunuz. Birilerine begendirmek veya ticari olarak pazarlamak icin degil.

  Bircok insanin cok begendigi, oldukca populer kezzetler sizin icin iyi olmayabilir.

  Ornegin benim sadece buharci dili oldugumda kullandigim mentollu likitleri esim hergun kullaniyor.

  Her ne karisim yaparsam yapayim icine biraz mentol koydum mu esimden tam not aliyorum ve severek buharliyor

  Kendinize uyan aroma paletlerini kesfedene kadar degisik tip aromalarla karisimlar yapip notlarinizi alarak denemeye devam edin

  benim en sik karsilastigim bir ucuncu sebep ise

  Malzemelerinizin kotu veya bozulmus olma ihtimali

  Eger kotu malzeme ile karisim yaparsaniz likitleriniz de kotu olacaktir

  Karistirmadan once nbaseinizi vg nizi aroma koymadan buharlayip tadina bakin

  Nikotin okside olmus mu? Vg nin buhari yerinde mi? bunlara tadıp bakın

  Nbase i tadip aci lezzet alirsaniz o nbase in nikotini bozulmuştur, karisiminizda kullanmayin

  yeni aldığınız bir nbase ise satıcı ile hemen temasa geçerek değişim talep edin.

  eğer yüksek miktarda nbase aldıysanız, kullanacağınız kadarını bunun gibi 100 ml lik şişelere koyup, kalanın ağzını sıkıca kapatıp bir torbaya koyarak buzluk veya buzdolabında saklayın.

  tabii nikotinin tehlikeli bir madde olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. buzluktaki diğer yiyecek maddelerine bulaşmasını istemezsiniz

  Aromalarda da ayni sey gecerli. Aldiginiz aromalari karistirmadan once tek basina vg ile karistirp buharinin tadina bakin.

  Bunun icin 5 ml lik kucuk karisimlar yapabilirsiniz. Tavsiyem tfa ve capella aromalari icin %5 fa ve inavera icin %2-3 gibi bir oran olacaktir

  Bir aromayi tek basina vg ile karistirip hosunuza giden kezzeti alamazsaniz onu baska aromalarla karistirsaniz bile kezzeti degismeyecektir, yani gene hoşunuza gitmeyen bir likit yapacaksınızdır

  Son olarak tum deneyimli evyapcilarin bildigi sebep karisima fazla aroma koymak olacaktir.

  Ben cok tat almak istiyorum o zaman cok aroma koyayim mantigi evyap likitte kesinlikle faciayla sonuclanir

  Biliyorum kafanizda mantikli gelebilir ama kimyasal olarak OLMUYOR.

  mortasi